W Stalowej Woli

Trwa sezon grzewczy. Sprawdź przewody kominowe

Trwa sezon grzewczy. Sprawdź przewody kominowe

50 ofiar śmiertelnych w tym  2229 poszkodowanych, to statystyki zdarzeń, które podaje Komenda  Główną Straży Pożarnej,  związanych z tlenkiem węgla, do których doszło w ubiegłym sezonie grzewczym, od września 2015 do marca tego roku.  Przed tym „cichym zabójcą” przestrzega, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Stalowej Woli, który przypomina o okresowej kontroli budynków, dotyczącej sprawdzenia przewodów kominowych i instalacji gazowej.

Zgodnie z prawem budowlanym właściciele obiektów budowlanych, w tym budynków mieszkalnych jednorodzinnych, powinni co najmniej raz w roku,  sprawdzać stan techniczny między innymi przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) oraz instalacji gazowej.
Kontrolę przewodów kominowych może wykonać osoba, która ma uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno – budowlanej i która jest członkiem izby samorządu zawodowego lub mistrz kominiarski. Zaś stan instalacji gazowych może sprawdzać osoba, która ma uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej lub kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci gazowych

Jeśli właściciel nie wywiąże się z tego obowiązku, to może narażać na niebezpieczeństwo użytkowników obiektu, ale też grozi mu kara grzywny.

Obecnie trwa kampania społeczna realizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwową Straż Pożarną. Jej organizatorzy przestrzegają przed niebezpiecznymi skutkami czadu.  Wyjaśniają, że tlenek węgla, czyli czad, powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, który zachodzi przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Czad jest dlatego tak niebezpieczny, że jest niewyczuwalnym przez zmysły człowieka, jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku, blokuje dostęp tlenu do organizmu.
Główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla są niesprawne przewody kominowe: wentylacyjne, spalinowe i dymowe. Ich nieprawidłowe działanie może wynikać z nieszczelności, braku konserwacji, czyszczenia, wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania systemu
wentylacji do szczelności okien i drzwi.
Objawy zatrucia to m.in.: duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, przyśpieszone bicie  serca i oddychanie.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Wyrok prawomocny- proboszcz skazany za pedofilie

stw24.pl28 września 2021

Zaczytany październik z biblioteką

stw24.pl28 września 2021

Nieczynne przystanki na ul. Okulickiego

stw24.pl28 września 2021

Uwaga! Ruch jednokierunkowy na odcinku ul. Okulickiego

stw24.pl27 września 2021
stalowa wola

Zakaz odwiedzin w szpitalu

stw24.pl27 września 2021

Projekt ,,Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19″

stw24.pl27 września 2021

Informowali o prawach pracowników sezonowych

stw24.pl27 września 2021

Ostatnie pożegnanie Janusza Pikulskiego

stw24.pl23 września 2021

Noc spisowa w Urzędzie Miasta

stw24.pl23 września 2021