W Stalowej Woli

Trybunał Konstytucyjny na Podkarpaciu?

Trybunał Konstytucyjny na Podkarpaciu?

W Sejmie pojawiły się głosy, że siedziba Trybunału Konstytucyjnego może zostać przeniesiona do Przemyśla. Można sądzić, że ma to być kara za krnąbrność sędziów i zmniejszenie autorytetu TK. Zatem wiadomo jakie intencje przyświecają rządzącym względem Trybunału. Nie jest jednak jasne jakie intencje przyświecają im względem Przemyśla. Czy ma to być kara, czy wyróżnienie?

Z jednej strony trudno czuć się wyróżnionym jeżeli podrzucają ci coś, co ma być u ciebie za karę na pewnego rodzaju zsyłce. Z drugiej strony mimo wszystkich szykan Trybunał Konstytucyjny pozostaje jedną z najważniejszych instytucji w państwie, a lokalizacja jego siedziby w Przemyślu warta jest zachodu. Czyżby pomysł lokalizacji w Przemyślu był efektem starań obecnego marszałka Sejmu, Marka Kuchcińskiego, który jest przemyślaninem? Wiadomo, że o takiej sprawie decydować będzie Jarosław Kaczyński, a Kuchciński uważany jest za jednego z najbardziej oddanych prezesowi PiS-u więc nie wykluczone, że sobie to wyprosił.

Jakby się tak PiS rozpędził z przenoszeniem na prowincję różnych centralnych instytucji, to może skorzystałaby na tym Stalowa Wola. Przecież ponoć prezydent Lucjusz Nadbereżny ma bardzo dobre relacje z prezydentem Andrzejem Dudą i mógłby szepnąć to i owo za przeniesieniem jakiejś ważnej instytucji do Stalowej Woli. Byłby to świetny sprawdzian wpływów i skuteczności prezydenta Stalowej Woli. A gdzie w Stalowej Woli miałaby się mieścić taka instytucja? Wbrew pozorom nie jest z tym źle. Do dyspozycji może cały budynek “Metalowca”. dla ułatwienia dodam, że ten z tęczą na fasadzie koło torów. Od lat Huta chce się go pozbyć, ale nie ma chętnych. Podobnie jest z budynkiem “Mostostalu”. Na nie go póki co również nie ma chętnego, a lokalizację ma w środku miasta (nie mówię w centrum, bo takiego w Stalowej Woli nie ma), a problemem jest tylko brak odpowiedniej liczby miejsc parkingowych. Inna dobra lokalizacja to obecna dyrekcja HSW S.A. Piękny, artdecowski budynek świetnie nadawałby się na przykład na ministerstwo zajmujące się przemysłem. Kilkadziesiąt metrów od niego znajduje się obecny zespół szkół im. Władysława Sikorskiego, o którym mówi się, że ma dni policzone. Ostatecznie nadałby się również budynek inżynierii materiałowej KUL, bo KUL wyraźnie nie radzi sobie z zapełnieniem go studentami.

Jak widać z lokalizacją nie byłoby problemu. Ale przenosiny jakich instytucji byłyby najkorzystniejsze dla Stalowej Woli? Tu problem jest większy, bo po pierwsze nie bardzo wiadomo, których instytucji centralnych poza TK nie lubi Jarosław Kaczyński, bo jego niechęć jest największą gwarancją przenosin. Po drugie nie wiadomo, co o tym myśli prezydent Stalowej Woli, który miałby być głównym “załatwiaczem”. I po trzecie trzeba rozstrzygnąć, czy ta instytucja ma być ważna i wpływowa, czy też wystarczy, żeby zatrudniała możliwie wiele osób, płacąc im jak najwyższe wynagrodzenia.

Myślę, że czas rozpocząć poważną debatę na ten temat. Stalowa Wola w niczym nie jest gorsza od Przemyśla,a trzeba się uwijać, bo historia uczy, że jak się Stalowa Wola zagapi, to zyskuje na tym Tarnobrzeg tak, jak było przed kilkudziesięciu laty z siedzibą województwa.

Andrzej Tomaszewski

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

„Stalowa Strzała” z udziałem drużyny kolarskiej Voster ATS Team

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021