W Stalowej Woli

Trybunał Konstytucyjny na Podkarpaciu?

Trybunał Konstytucyjny na Podkarpaciu?

W Sejmie pojawiły się głosy, że siedziba Trybunału Konstytucyjnego może zostać przeniesiona do Przemyśla. Można sądzić, że ma to być kara za krnąbrność sędziów i zmniejszenie autorytetu TK. Zatem wiadomo jakie intencje przyświecają rządzącym względem Trybunału. Nie jest jednak jasne jakie intencje przyświecają im względem Przemyśla. Czy ma to być kara, czy wyróżnienie?

Z jednej strony trudno czuć się wyróżnionym jeżeli podrzucają ci coś, co ma być u ciebie za karę na pewnego rodzaju zsyłce. Z drugiej strony mimo wszystkich szykan Trybunał Konstytucyjny pozostaje jedną z najważniejszych instytucji w państwie, a lokalizacja jego siedziby w Przemyślu warta jest zachodu. Czyżby pomysł lokalizacji w Przemyślu był efektem starań obecnego marszałka Sejmu, Marka Kuchcińskiego, który jest przemyślaninem? Wiadomo, że o takiej sprawie decydować będzie Jarosław Kaczyński, a Kuchciński uważany jest za jednego z najbardziej oddanych prezesowi PiS-u więc nie wykluczone, że sobie to wyprosił.

Jakby się tak PiS rozpędził z przenoszeniem na prowincję różnych centralnych instytucji, to może skorzystałaby na tym Stalowa Wola. Przecież ponoć prezydent Lucjusz Nadbereżny ma bardzo dobre relacje z prezydentem Andrzejem Dudą i mógłby szepnąć to i owo za przeniesieniem jakiejś ważnej instytucji do Stalowej Woli. Byłby to świetny sprawdzian wpływów i skuteczności prezydenta Stalowej Woli. A gdzie w Stalowej Woli miałaby się mieścić taka instytucja? Wbrew pozorom nie jest z tym źle. Do dyspozycji może cały budynek „Metalowca”. dla ułatwienia dodam, że ten z tęczą na fasadzie koło torów. Od lat Huta chce się go pozbyć, ale nie ma chętnych. Podobnie jest z budynkiem „Mostostalu”. Na nie go póki co również nie ma chętnego, a lokalizację ma w środku miasta (nie mówię w centrum, bo takiego w Stalowej Woli nie ma), a problemem jest tylko brak odpowiedniej liczby miejsc parkingowych. Inna dobra lokalizacja to obecna dyrekcja HSW S.A. Piękny, artdecowski budynek świetnie nadawałby się na przykład na ministerstwo zajmujące się przemysłem. Kilkadziesiąt metrów od niego znajduje się obecny zespół szkół im. Władysława Sikorskiego, o którym mówi się, że ma dni policzone. Ostatecznie nadałby się również budynek inżynierii materiałowej KUL, bo KUL wyraźnie nie radzi sobie z zapełnieniem go studentami.

Jak widać z lokalizacją nie byłoby problemu. Ale przenosiny jakich instytucji byłyby najkorzystniejsze dla Stalowej Woli? Tu problem jest większy, bo po pierwsze nie bardzo wiadomo, których instytucji centralnych poza TK nie lubi Jarosław Kaczyński, bo jego niechęć jest największą gwarancją przenosin. Po drugie nie wiadomo, co o tym myśli prezydent Stalowej Woli, który miałby być głównym „załatwiaczem”. I po trzecie trzeba rozstrzygnąć, czy ta instytucja ma być ważna i wpływowa, czy też wystarczy, żeby zatrudniała możliwie wiele osób, płacąc im jak najwyższe wynagrodzenia.

Myślę, że czas rozpocząć poważną debatę na ten temat. Stalowa Wola w niczym nie jest gorsza od Przemyśla,a trzeba się uwijać, bo historia uczy, że jak się Stalowa Wola zagapi, to zyskuje na tym Tarnobrzeg tak, jak było przed kilkudziesięciu laty z siedzibą województwa.

Andrzej Tomaszewski

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021