W Stalowej Woli

Trzy dekady na biskupstwie

Trzy dekady na biskupstwie

5 marca 1989 r. bp Ignacy Tokarczuk nadał sakrę biskupią ks. Edwardowi Frankowskiemu. Proces nadania sakry odbywa się zwykle w katedrze. Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli, w którym ta uroczystość się odbywała, katedrą jeszcze nie był. Jeszcze, ale wydarzenie sprzed 30. laty, które już znalazło się w historii, przyspieszyło też proces podnoszenia świątyni do rangi katedry. I o tym też trzeba pamiętać wspominając trzy dekady biskupstwa ks. Frankowskiego.

Rocznicowa uroczystość odbyła się w niedzielę. Mszy koncelebrowanej przewodniczył sam jubilat. W modlitwie wspierali go bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz sandomierski i bp Jan Niemiec, sufragan diecezji kamienieckiej na Ukrainie. Gdy ks. Frankowski był podnoszony w kościelnej hierarchii, ks. Niemiec był wikariuszem w parafii MBKP. W ławach świątyni zasiedli parlamentarzyści, związkowcy z „S”, a przy ołtarzy stanęły poczty sztandarowe. Hutnicze – niegdyś – miasto dziękowało swemu Ojcu. Wszak bp Frankowski jest jednym z dwóch posiadaczy najwyższego w Stalowej Woli honoru – tytułu „Pater Urbis” (Ojciec Miasta).

– Z ludu zostałem wzięty i w lud posłany – mówił w kazaniu Biskup Jubilat. – Bóg mimo moich słabości i niedoskonałości wybrał mnie i włożył na mnie obwiązek służby dla Kościoła i ojczyzny. Moja konsekracja dokonana przez bp. Ignacego Tokarczuka miała znaczenie nie tylko dla mnie, ale dla Stalowej Woli i „Solidarności”, która tu wyrosła.

Na zakończenie dziękczynnego nabożeństwa bp Nitkiewicz dziękował jubilatowi za stałą pracę, którą przedkłada nad przysługujący mu emerytalny odpoczynek. Z kolei prezydent Lucjusz Nadbereżny dziękował za wszystko, co jubilat zrobił dla Stalowej Woli, zauważając, że „30. rocznica sakry jest świętem całego miasta”.

Bp Edward Frankowski urodził się 15.08.1937 r. w Kępie Rzeczyckiej. Po studiach w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu przyjął święcenia kapłańskie w 1961 r. W Stalowej Woli posługiwał w trzech parafiach. Od roku 1978 był proboszczem nowej parafii MBKP. Posługę biskupią zaczynał od sufragana diecezji przemyskiej. Obecnie jest biskupem seniorem diecezji sandomierskiej.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021