W Stalowej Woli

Uchodźcy – tragedia dla Polski?

Uchodźcy – tragedia dla Polski?

Europa i Świat zmaga się z problemem fali uchodźców z północnej Afryki. Zapytaliśmy lokalnych polityków, co sądzą na temat przyjmowania imigrantów do naszego kraju.

Renata Butryn, posłanka PO:
Europa, a więc także Polska, stanęła w obliczu największego wyzwania i kryzysu związanego z masowym napływem uchodźców. Podstawowa zasada humanitaryzmu, idea solidarności nie pozostawiają wątpliwości, że należy przyjąć osoby, których życie jest zagrożone. A to, że jestem katoliczką, dodatkowo potęguje tę pewność. Należy przy tym wypracować jak najszybciej wraz z innymi krajami procedury sprawdzania, kim są imigranci, aby nie przedostawali się do Europy ekstremiści. Pożądana jest ścisła współpraca służb specjalnych poszczególnych państw w zakresie szybkiego przekazywania informacji na temat osób podejrzanych o ekstremizm. Ważne jest również to, aby opracować program asymilacji uchodźców i nie tworzyć dla nich gett. Politykom zalecam powściągliwość w wypowiadaniu opinii, które budzą złe emocje i budują niewidzialne mury w świadomości ludzi, mury niechęci i nienawiści. Zalecam im wnikliwą lekturę przypowieści „O miłosiernym Samarytaninie” i opowiadania Idy Fink „Odpływający ogród”.

Janina Sagatowska, senator PiS:
„Nie ma granic , nie ma państw jest… tylko ziemia na której brat szuka brata”<R. Kapuściński>

Problem z uchodźcami to wynik wieloletniego odwracania oczu przez największych tego świata od biednych udręczonych wojnami i konfliktami ludzi.
Wojnami i konfliktami, które niestety często są poligonami doświadczalnymi największych mocarstw. Sygnały zapowiadające katastrofę były – ale niestety były ignorowane, jak chociażby od ataku z 11 września 2001 roku na słynne wieże w Nowym Yorku. A przecież wszystkie kraje a szczególnie mocarstwa dysponują najlepszymi wywiadami, raportami i analizami. I nie chodzi wcale tylko o doraźną pomoc jaka jest potrzebna szczególnie teraz. Tu chodzi o całościowa koncepcję dobrej woli ze strony sytego świata, a taka koncepcja dotąd nie powstała. Już kilkadziesiąt lat temu kraje najbardziej rozwinięte zadeklarowały przekazywanie 1% swojego PKB na pomoc dla krajów najbiedniejszych. I co ?nigdy takiego funduszu nie utworzono. Ryszard Kapuściński wielokrotnie zwracał uwagę, że nieznośne nierówności , nędza niezwalczana, niesprawiedliwości społeczne mogą doprowadzić do jakiegoś wybuchu, do procesów nad którymi nikt nie zapanuje. No i niestety tak się dzieje. I teraz jak to bywa w historii najmniej winni takim a nie innym sytuacjom jak ta – mają ratować.
Piszę najmniej winni bo niewłączeni w określone procesy decyzyjne jak chociażby te , że Polska nie ma swojego należnego miejsca przy stole obrad na tematy Ukrainy, a czego domaga się prezydent Andrzej Duda.
Biedni i udręczeni postulują , krzyczą i domagają się tylko do czasu, bo gdy świat jest nadal głuchy to ruszają aby penetrować i przenikać świat rozwinięty i wewnątrz budować swoje przyczółki.
Obecni uchodźcy najbardziej ciągną do najbogatszych stolic Europy, miedzy innymi i dlatego, że mogą zaspakajać tam także bardzo istotne swoje życie religijne; dla przykładu w samym Londynie jest kilkaset meczetów, podobnie w Paryżu i Berlinie. Piszę tych kilka słów jako przyczyna tego co się dzieje aby wskazać, że ta tragedia na naszych oczach dziejąca się ma dwa oblicza, przyczynę i skutek.
Znamienne jest to, że uchodźcy z Syrii czy z innych miejsc zagrożeń nie udają się do bogatych krajów w tych rejonach tylko ciągną na wielką i straszną wędrówkę do Europy. Oczywiście patrząc na to co się dzieje, na tę niesamowicie tragiczną wędrówkę ludów nie można pozostawać obojętnym na los indywidualnego człowieka i każdej takiej udręczonej rodziny.
Powinniśmy jednak mierzyć siły na zamiary. To rząd powinien dokonać głębokich analiz i możliwości w Polsce i porozumieć się z najsilniejszymi mocarstwami.
Tak na marginesie Ameryka przyjęła od początku wojny w Syrii tylko 1,5 tys. uchodźców.
Należy także wczuć się w sytuację Polaków za wschodnią nasza granicą, o których kiedyś mocą układów międzynarodowych Polska odeszła albo, których zsyłano na stepy Kazachstanu i na Syberię.
Jak mogą się więc czuć nasi Rodacy w Kazachstanie, Syberii a teraz na Ukrainie dla których stale brakuje miejsca w Polsce bo ponoć na to nas nie stać.
Repatriacja utknęła prawie w martwym punkcie, chyba że jakaś dobra gmina się zlituje i przyjmie Rodaków do swojego grona

Andrzej Szlęzak, kandydat na posła, PSL:
To będzie tragedia, jeżeli wielu uchodźców do nas przybędzie, zwłaszcza muzułmanów.
My, jeśli już, to powinniśmy sprowadzić Polaków, którym dzieje się krzywda. Na wschodzie Ukrainy mamy dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy potomków Polaków i im przede wszystkim powinniśmy pomóc, jeżeli chcą oczywiście przyjechać do Polski. Żaden rząd od 25 lat nie może się pochwalić osiągnięciami w tym względzie. To jest nienormalne, jeżeli my udajemy, że nie ma Polaków na wschodzie, a ulegamy naciskom, żeby przyjmować obcych kulturowo, religijnie i cywilizacyjnie uchodźców z Bliskiego Wschodu. To jest zjawisko bardzo niebezpieczne dla nas. Polska nie jest przygotowana na przyjęcie tak dużej fali uchodźców, emigrantów, właśnie z tamtej części świata. Poza tym, Polska musi pamiętać o tym, że jest konflikt na wschodzie Ukrainy, który może się zaognić i wtedy staniemy przed problemem przyjęcia wielu tysięcy, jeżeli nie wielu setek tysięcy emigrantów z Ukrainy. Polska tego nie wytrzyma, to może grozić całkowitą destabilizacją państwa lub bardzo brutalnym zaostrzeniem konfliktów etnicznych. A to może być bardzo, bardzo groźne.
Polska powinna stanowczo powiedzieć „nie”. Jeżeli jednak już wpuszczamy emigrantów, to musimy to robić bardzo selektywnie i nie ulegać szantażowi, że kiedyś Polaków przyjmowano, że tego wymaga etyka chrześcijańska. To pewnego rodzaju szantaż moralny. Etyka chrześcijanka mówi, że powinniśmy przyjmować tych, za których jesteśmy odpowiedzialni, a moralnie jesteśmy odpowiedzialni przede wszystkim za Polaków, którzy są na wschodzie. Obawiam się, że to jest jeden z głównych problemów, który wykończy socjalnie, ekonomicznie, a potem politycznie Europę i nas, bo my jesteśmy dużo słabszym państwem ekonomicznie, niż np. Niemcy. Poza tym, za to powinni odpowiadać przede wszystkim ci, którzy są sprawcami, tych tragedii, a więc Amerykanie, Wielka Brytania, Francja, bo to oni destabilizowali te reżimy, nawet jeśli były niedemokratyczne. Teraz widać, że one jednak gwarantowały stabilizację i bezpieczeństwo, a w tej chwili nikt nie jest w stanie nad niczym panować. Ci, którzy w największym stopniu przyczynili się do destabilizacji, w efekcie której nastąpiła ta ogromna migracja, nie poczuwają się do tego, a naciskają, abyśmy my brali za to odpowiedzialność i nakładają na nas ciężar. A my nie jesteśmy w stanie go unieś

Rafał Weber, przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli, kandydat na posła z ramienia PiS:
Nie jestem zwolennikiem przyjmowania uchodźców. Uważam, że tym osobom powinno się pomóc, ale w inny sposób. Przede wszystkim w zakończeniu konfliktu, który trwa teraz w Syrii. Przyjmowanie ich do poszczególnych krajów Europy jest rozwiązaniem krótkowzrocznym. Im dłużej ten konflikt na terenie północnej Afryki będzie trwał, tym więcej uchodźców będzie chciało się przedostać do Europy. I będziemy co roku przyjmować kolejne tysiące uchodźców? Nie tędy droga. Uważam, że Unia Europejska, NATO, Stany Zjednoczone powinny się zaangażować w zakończenie konfliktu w Syrii, tak aby mieszkańcy tego państw mogli swobodnie tam żyć.
Polska jako kraj ma zobowiązania w stosunku do swoich rodaków, rozsianych na wschodzie Europy, na zachodzie Azji, np. w Kzachstanie, którzy chcieliby wrócić do kraju, a ten im tego nie umożliwia. W pierwszej kolejności powinniśmy walczyć o powrót naszych rodaków do Polski, a nie przyjmować osoby z zewnątrz.

5 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021