W Stalowej Woli

Uczcili pamięć tych, którzy odzyskali niepodległość

Uczcili pamięć tych, którzy odzyskali niepodległość

Bardzo uroczyście przybiegały obchody narodowego Święta Niepodległość w Stalowej Woli. Rozpoczęły się mszą św. za ojczyznę w Bazylice Konkatedralnej, a dalsza część odbywała się na Placu Piłsudskiego.
Obchody 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uświetniła m.in. Kompania Honorowa Wojska Polskiego, poczet sztandarowy Garnizonu Nisko, służby i klasy mundurowe ze stalowowolskich szkół.
Obecny na stalowowolskich uroczystościach Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, podkreślał, że ojczyzna jest matką i domem dla wszystkich. – Dlatego jesteśmy tutaj dzisiaj razem, aby dziękować Bogu, naszym dziadom i ojcom za to, że ta ojczyzna jest wolna, niepodległa, że może się rozwijać, że może spoglądać z nadzieją i optymizmem w przyszłość – mówił biskup.
Z kolei poseł Rafał Weber, zaznaczał, że 11 listopada, to z jednej strony dzień radości, a z drugiej zadumy. – Radujemy się z tego, że żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce, że nie jesteśmy uwikłani w żaden konflikt zbrojny. To święto jest dobrym momentem do tego, żeby podziękować tym, którzy na co dzień strzegą granic naszego kraju. To również święto zadumy, ponieważ wspominamy wszystkich bohaterów, którzy na przestrzeni dziesięciu wieków walczyli o wolność i niepodległość naszego kraju. Dzisiaj w sposób szczególny wypominamy wielkiego Polaka marszałka Józefa Piłsudskiego, ale trzeba też wspomnieć i innych, często anonimowych bohaterów, którzy oddali życie za wolną Polskę.  Dziś musimy również myśleć o tym, jak nasz kraj będzie wyglądał w najbliższej przyszłości. Chcę państwa zapewnić, że nowy, polski rząd, parlament, na czele z prezydentem Andrzejem Dudę, zawsze będzie realizował polską rację stanu – mówił Weber.  Zapewniał, że rząd specjalną opieką otoczy polskie rodziny, że będzie się kierować patriotyzmem, jeśli chodzi o gospodarkę, nie zapomni także o tym, ze Polska jest krajem katolickim, a nie republiką wyznaniową.
Starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny przypomniał, jak Polacy walczyli o wolność na przestrzeni dziejów, zaznaczał, że nie jesteśmy pokornym narodem.  – 25 lat Polska jest wolna, jest to piękny okres, niemniej jednak zagrożeń nadal jest dużo, nadal należy być czujnym. Polska musi znaleźć swoje miejsce na mapie Europy. Polska jest narodem z tysiącletnią tradycją chrześcijańską i nie może sobie pozwolić na to, żeby była przeciętnym krajem – podkreślał Zarzeczny.
Z kolei Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli przypomniał czym jest codzienny patriotyzm  – Spotykamy się w 97. rocznicę odzyskania niepodległości, aby świętować i oddać najwyższy honor tym, którzy nie tylko w okresie 123 lat niewoli, ale także w całym okresie ponad tysiąclecia Polski, przynosili nam wolność. Niosąc ją zarówno na mieczach, szablach i bagnetach, ale także myślą intelektualną, rozwojem kultury, nauki. W czasach pokoju, nikt od nas nie wymaga tego patriotyzmu heroicznego, budujmy codzienny patriotyzm, oparty na uczciwości, ciężkiej i dobrej pracy na rzecz naszego kraju.
Tradycję już się stało, że mieszkańcy zgromadzili się przy  III. już  Patriotycznym Ognisku. Przy dźwiękach gitary zaśpiewali wspólnie m.in. „Maszerują strzelcy”, „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani”.

DSC_0092

DSC_0140

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021

Stanisław Łańcucki – pasjonat biegania

stw24.pl19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

stw24.pl18 października 2021

Usuwają awarię na osiedlu Rozwadów

stw24.pl18 października 2021