kultura i rozrywka

Uczczą koncertowo 1050-lecie Chrztu Polski

Uczczą koncertowo 1050-lecie Chrztu Polski

Zapraszamy do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Stalowej Woli na koncert z okazji 1050 lecia Chrztu Polski w którym wystąpią uczniowie i nauczyciele szkoły. Będzie to niecodzienny koncert w podczas którego zostanie wykonana m. in. Krótka Msza Dziecięca skomponowana przez Krzysztofa Naklickiego.

Krzysztof Naklicki to muzyk, instrumentalista, pedagog i kompozytor. Urodził się w Szczecinie, gdzie uczył się nauki gry na akordeonie Społecznym Ognisku Muzycznym a następnie w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia. Studia muzyczne odbył w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Instrumentalnym w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka oraz na Wydziale Wychowania Muzycznego i Rytmiki. Jest laureatem konkursów akordeonowych w Klingenthal i Wiedniu.  Jest wykładowcą na kursach wakacyjnych dla dzieci i młodzieży. Jest autorem utworów o charakterze pedagogicznym na akordeon solo oraz opracowań na zespoły akordeonowe i chóry (ok. 40 opracowań utworów kaszubskich). Od roku 1986 pracuje jako nauczyciel gry na akordeonie w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Świnoujściu. Artysta jest dyrygentem polsko-niemieckiej Orkiestry Akordeonowej skupiającej młodzież ze szkół muzycznych Świnoujścia, Gryfic, Wolgast-Anklam i Stralsundu.

Msza to  forma wokalna lub wokalno-instrumentalna o budowie cyklicznej. Części stałe mszy to Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei. Msze komponowane są duże składy wykonawcze na które składa się orkiestra, chór i soliści. Niedawno w naszym mieście mieliśmy możliwość posłuchać Requiem Mozarta który jest mszą żałobną w wykonaniu takiego dużego składu.

Krótka Msza Dziecięca Krzysztofa Naklickiego przeznaczona jest do wykonania przez nieco mniejszy, ale równie liczny zespół wykonawców na który składa się chór dziecięcy, czworo solistów wokalistów, kwartet akordeonowy i dwa flety. Charakter jest także zupełnie inny od Requiem Mozarta, ale brzmienie jest bardzo ciekawe i chwilami równie potężne. Msza jest także krótsza, jak sama nazwa wskazuje i łatwiejsza dzięki czemu możliwa do wykonanie przez dzieci i młodzież ze szkoły muzycznej, którzy przecież nie są jeszcze zawodowymi muzykami o bardzo zaawansowanych możliwościach technicznych (chociaż akordeony i flety mają co grać).

Dyrygentem prawie 60 osobowego składu będzie pani Ewa Woynarowska. Pozostali wykonawcy to: Renata Johnson – Wojtowicz-  sopran, Piotr Szpara –  tenor, Klaudia Kuraś – alt, Marcin Obara – bas, (przygotowanie solistów Renata Johnson Wójtowicz i Piotr Szpara) Magdalena Cichoń – flet, Katarzyna Głuszak – flet (przygotowanie Bogdan Płóciennik), kwartet akordeonowy: Angelika Stelmach, Piotr Żurawski, Michał Hang, Paweł Żurawski (przygotowanie Krzysztof Garbacz), Chór Dziecięcy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Stalowej Woli (przygotowanie Ewa Wojnarowska).

Koncert odbędzie się we wtorek 19 kwietnia 2016 r. o godz. 17.00 w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Stalowej Woli.

źródło: Szkoła Muzyczna w Stalowej Woli

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ruszyła 14. edycja Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2020”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci

stw24.pl8 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Stowarzyszenie PANDOZ realizuje budowę placu zabaw w Antoniowie

stw24.pl6 kwietnia 2021

Konkurs plastyczny dla dzieci pn. “bezpieczeństwo oczami pierwszoklasisty”

stw24.pl6 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Ruszyły zapisy do ogólnopolskich konkursów dla Kół Gospodyń Wiejskich.

stw24.pl25 marca 2021