W Stalowej Woli

Uczczą pamięć powstańców styczniowych

Uczczą pamięć powstańców styczniowych

Wkrótce 155. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Fundacja Przywróćmy Pamięć wraz z innymi organizacjami w najbliższą sobotę, 20 stycznia, zaplanowała uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 17.30 na cmentarzu parafialnym w Rozwadowie, gdzie spoczywają Powstańcy Styczniowi. Przy Pomniku Powstańców odczytany zostanie apel pamięci. Następnie uczestnicy przejdą na mogiły powstańców: ks. Jana Leszczyńskiego, Ambrożego h. Ślepowron Sługockiego, emisariusza Rządu Narodowego ks. Birkenmajera, na których zapalą znicze. O godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w klasztorze Ojców Kapucynów w intencji uczestników Powstania. Po Mszy św. około godz. 19.15 planowany jest III Rozwadowski Marsz Pamięci do Zaleszan na mogiły dwóch Powstańców: majora Edmunda Ślaskiego oraz porucznika Tytusa Stadnickiego poległych w 1863 roku. Planowany powrót podstawionym autobusem miejskiej komunikacji samochodowej o godz. 23.00 z przed kościoła w Zaleszanach.

Trasa marszu (ok.14 km): Klasztor, ul. Kusocińskiego, Krokusowa, Sasankowa, Składowa, Świerkowa, Centralna, m. Kotowa Wola, ul. Floriańska, Modrzewiowa, Brzozowa, m. Ruska Wieś, m. Zajeziorze, m. Zaleszany (cmentarz).

powstanie styczniowe rozwadow

Powstanie Styczniowe, które wybuchło 22 stycznia 1863 roku było najdłuższym z polskich powstań. W ciągu kilkunastu miesięcy jego trwania wzięło w nim udział ok. 200 tys. uczestników z czego jednocześnie na polu walki liczba ta nie przekraczała 30 tys. powstańców. Od początku jego istnienia walka przybrała formę walki partyzanckiej. Stoczono ponad 1200 bitew i potyczek w Królestwie, Litwie oraz na Białorusi i Ukrainie. Powstanie zakończyło się klęską. Tysiące Polaków skutych kajdanami ruszyło w drogę na zesłanie na Sybir. Mimo klęski wzmocnione zostało poczucie narodowej solidarności wśród Polaków.

Organizatorzy uroczystości: Fundacja Przywróćmy Pamięć, Urząd Miasta Stalowa Wola, Związek Oficerów Rezerwy koło nr2, 54. Stalowowolska Drużyna Harcerska ZHP, Drużyna Polowa Sokoła, Związek Strzelecki Oddział Stalowa Wola, Jednostka Strzelecka 2027

źródło: Fundacja Przywróćmy Pamięć

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

Przedszkolaki udekorowały Galerię Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021