W Stalowej Woli

Uczczą tych, którzy walczyli z zaborcą

Uczczą tych, którzy walczyli z zaborcą

153. rocznicę Powstania Styczniowego, jednego z największych w historii Polski, uczci Fundacja Przywróćmy Pamięć. Każdy może przyłączyć się do tej inicjatywy i oddać hołd poległym żołnierzom. Obchody te odbędą się w sobotę 23 stycznia.

cmentarz

– To pierwsza taka inicjatywa, chcemy przypomnieć, że w naszym mieście na cmentarzu spoczywają powstańcy, gdyż mało osób o tym wie. Poprzez modlitwę przy mogiłach, zapalenie zniczy i mszę św. chcemy uczcić pamięć tych, którzy marząc o wolności podjęli nierówną walkę z zaborcą rosyjskim – mówi Witold Adamski z fundacji. Warto wspomnieć, że organizacja ta zajmuje się renowacją zabytkowych nagrobków na rozwadowskim cmentarzu. To m.in. nagrobki powstańców styczniowych ks. Jana Leszczyńskiego (pomnik znajduje się tuż za grobem kapucynów) oraz  Ambrożego Sługockiego ( pomnik jest przy głównej alei).
Zbiórka chętnych osób, które chcą uczcić rocznicę powstania, odbędzie się  o godz. 17. 30 przed bramą cmentarza parafialnego na os. Rozwadów w Stalowej Woli (od strony ul. Klasztornej). Następnie  wszyscy udadzą się na groby powstańców oraz pod pomnik powstańców. Tam będzie krótki apel oraz warta honorowa wystawiona przez harcerzy. Następnie o godz. 18.00 w klasztorze kapucynów będzie odprawiona msza św. w intencji powstańców spoczywających na cmentarzu.

Po mszy św. planowany jest marsz z pochodniami na mogiły powstańców, znajdujące się na cmentarzu w Zaleszanach: majora Edmunda Ślaskiego oraz porucznika Tytusa Stadnickiego. Jednakże wymarsz jest uzależniony od pogody.  Jeśli w sobotę się nie odbędzie, to zostanie przeniesiony za tydzień. Marsz wyruszy spod klasztoru i przejdzie trasą: ul. Kusocińskiego, ul. Krokusowa, ul. Sasankowa, ul. Składowa, ul. Świerkowa, ul. Centralna, Kotowa Wola, ul. Floriańska, ul. Modrzewiowa, ul. Brzozowa, Ruska Wieś, Zajeziorze, Zaleszany.  Planowany czas to około 2,5 – 3 godz. Następnie powrót tą samą trasą.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

Policja poszukuje wszystkich świadków tragicznego wypadku w Jamnicy

stw24.pl3 sierpnia 2021

Narodowe czytanie w MBP – zgłoszenia do 16 sierpnia

stw24.pl3 sierpnia 2021

Symbolicznym rajdem pamięci uczcili Powstańców Warszawskich

stw24.pl3 sierpnia 2021

Starosta przedstawił kadrze nową p.o. dyrektora szpitala

stw24.pl2 sierpnia 2021

Z Lubina do Krynicy Zdrój, rowerami dla Bartusia

stw24.pl2 sierpnia 2021

Komendant straży pożarnej Robert Lebioda przeszedł na emeryturę

stw24.pl2 sierpnia 2021

Dzięki uczciwemu znalazcy, młody mieszkaniec odzyskał swoją zgubę

stw24.pl2 sierpnia 2021

Letnia scena w Muzeum

stw24.pl2 sierpnia 2021

Ostre strzelanie na poligonie

stw24.pl30 lipca 2021