W Stalowej Woli

Uczniowie mają największy instrument perkusyjny

Uczniowie mają największy instrument perkusyjny

Może nie taka duża jak fortepian, ale też pokaźnych rozmiarów. Mowa o marimbie, chyba największym perkusyjnym instrumencie muzycznym. O taki nabytek wzbogaciła się w ostatnim czasie Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Stalowej Woli.

Jak wyjaśnia Maciej Witek, dyrektor placówki, zakup tego instrumentu był konieczny. To ze względu na to, że nauka na marimbie jest w podstawie programowej średniej szkoły muzycznej, zatem uczeń musi mieć lekcje z tego instrumentu. Nie był to tani nabytek, bo kosztował 40 tys. zł, szkoła jednak mogła go sfinansować ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Infrastruktura szkolnictwa artystycznego – zakup niezbędnego instrumentarium”,   do którego przystąpiła w ubiegłym roku.

– Marimba jest nam potrzebna do tego, abyśmy mogli zrealizować podstawę programową  w średniej szkole w klasie perkusji, bo na tym etapie kształcenia jest wprowadzana. Wynika to z tego, że stopień trudności nauki na niej jest już wyższy. Jednocześnie ten instrument przyczyni się do uatrakcyjnienia koncertów organizowanych w naszej szkole, gdyż świetnie wzbogaci ich brzmienie.   Jest to tzw. instrument, brzmiący, melodyczny, na którym, w odróżnieniu np. od perkusji czy bębnów, da się zagrać melodię – tłumaczy dyrektor szkoły muzycznej.

Dodaje, że tego instrumentu raczej rodzice nie kupią do domu dzieciom. Raz, że jest duży, a dwa, że drogi, bo to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, a ponadto niekoniecznie potrzebny do samodzielnej gry. Dlatego też marimba będzie udostępniana uczniom do ćwiczeń, tak jak i inne instrumenty perkusyjne.
Dyrektor zabiega o środki na dalsze wyposażenie klasy perkusyjnej, brakuje jeszcze np. kotłów perkusyjnych, a ich koszt to około 80 tys. zł.

DSC_0820 (Kopiowanie)

DSC_0825 (Kopiowanie)

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oliwia Sybicka na Zgrupowaniu szkoleniowym PZT w Żywcu

stw24.pl10 czerwca 2021

Mrówcza kolonia przy Parku Zimnej Wody

stw24.pl10 czerwca 2021

Premiera filmu „Miasto z piasków i serc. Stalowa Wola”

stw24.pl10 czerwca 2021

Bezpłatne badania na Placu Piłsudskiego

stw24.pl9 czerwca 2021

Hospitalizacje z potwierdzonym COVID-19 tylko w szpitalach zakaźnych

stw24.pl9 czerwca 2021

Diler może zarejestrować samochód za klienta

stw24.pl9 czerwca 2021

Bibliotekarze chcą urządzić patio

stw24.pl9 czerwca 2021

Zapisz dziecko na „Wakacje w bibliotece”

stw24.pl7 czerwca 2021

Paweł Cieślik drugi w Małopolskim Wyścigu Górskim

stw24.pl7 czerwca 2021