Fotorelacje

Uczniowie złożyli ślubowanie i przyrzeczenie

Uczniowie złożyli ślubowanie i przyrzeczenie

Być wiernym ideałom, o które walczył Tadeusz Kościuszko, wzorować swe postępowanie  na przykładach  najwybitniejszy synów Narodu Polskiego, którzy swoją nauką i walką rozsławili imię Polski  w świecie. Kierować się szacunkiem  i miłością do każdego człowieka. To fragment ślubowania, które złożyli na sztandar szkoły uczniowie klas I technikum oraz zasadniczej szkoły zawodowej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Stalowej Woli.

Ponadto uczniowie klasy I liceum ogólnokształcącego o edukacji wojskowej złożyli przyrzeczenie. Taka uroczystość stała się już tradycją szkoły. To też okazja do nadania odznaczeń, wyróżnień i stopni awansu uczniom.

Dyrektor Włodzimierz Smutek przytoczył fragmenty apelu kościuszkowskiego, napisanego przez prof.  PAN Marka Drozdowskiego, skierował do społeczności szkolnej: „
Pozwólcie, że jako wasz stary znajomy i przyjaciel złożę wam dzisiaj serdeczne gratulacje za osiągnięcia w służbie klas wojskowych i kształcących zawodowo. W szkole, która jest dumą waszego miasta i całego Podkarpacia. Od lat wpisuje się ona w wysiłki władz oświatowych nad aktywizacją w Polsce szkolnictwa zawodowego. (…) Wasz patron, Tadeusz Kościuszko był bohaterem wszystkich naszych powstań narodowych. W przededniu święta Odzyskania Niepodległości, godzi się przypomnieć, że Józef Piłsudski nieprzypadkowo przyjął tytuł naczelnika państwa, na wzór Tadeusza Kościuszki, a jego legioniści i peowiacy, podobnie jak  m.in. żołnierze Armii Polskiej we Francji, Korpusu Wojska Polskiego na Wschodzie, Samoobrony Kresowej, Powstańcy Wielkopolscy z dumą na swoich sztandarach nosili wizerunek Kościuszki. Dziś warto przypomnieć, że Kościuszko łączył i służył wszystkim polskim demokratycznym, niepodległościowym orientacjom politycznym. On budował prestiż Polski na arenie międzynarodowej. Jak dalej cytował dyrektor, o naczelnika zabiegali przywódcy mocarstw światowych, a wielkim jego fanem był Eugeniusz Kwiatkowski, twórca Centralnego Okręgu Przemysłowego, w tym także Huty Stalowa Wola”.

– Wspomniane przez prof. Drozdowskiego, przyjaciela szkoły, honorowego obywatela Stalowej Woli, sylwetki patrona szkoły Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego oraz wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego, obrońców i twórców niepodległej Polski, są dla dzisiejszej uroczystości szkolnej nie tylko patronami, ale wzorem godnym naśladowania i realizowania wizji rozwoju  uczniów i całej naszej szkoły. Powołanie się na tych bohaterów narodowych wyjaśnia sens szkolnego świętowania święta Odzyskania Niepodległości, a także ślubowania i przyrzeczenia klas wojskowych – mówił dyrektor.

Podczas uroczystości, uczniowie klas liceum ogólnokształcącego o edukacji wojskowej  zostali mianowani na stopnie kadeta, młodszego kadeta, starszego kadeta, kadeta sztabowego, starszego kadeta sztabowego oraz za wybitne osiągnięcia podczas różnych zawodów zostali wyróżnieni niebieskim beretem.
Tradycją szkoły jest wyróżnianie osób, które szczególnie zasłużyły się w kultywowaniu tradycji kościuszkowskich, odznaką „Godny Patrona”.  Wśród dotychczas wyróżnionych są uczniowie, rodzice nauczyciele oraz laureaci honorowi. W związku z dzisiejszymi  uroczystościami szkolnymi  kapituła wskazała trzy osoby, do tego zaszczytnego wyróżnienia otrzymali je: ppłk Zbigniew Drożdżewski, dowódca 3. Batalionu  Inżynieryjnego w Nisku oraz Elżbieta Podgórska – Makieła i Urszula  Godawska, nauczyciele ZSP nr 2.


Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Stalowowolskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

stw24.pl14 października 2021

IV Leśny Charytatywny Festiwal Sportu z udziałem Mistrza Olimpijskiego

stw24.pl5 października 2021

Rodzinny piknik ,,Wakacje – czas start !”

stw24.pl30 czerwca 2021

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

„Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

„Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020