W powiecie

Ukradła blisko 44 tys. zł w Gminie Zaleszany

Ukradła blisko 44 tys. zł w Gminie Zaleszany

Kara pozbawienia wolności do trzech lat, grozi byłej już urzędniczce z gminy Zaleszany, która okradała kasę zapomogowo-pożyczkową działającą przy Urzędzie Gminy.

7 maja w tej sprawie Prokuratura Rejonowa w Stalowej Woli przeprowadziła czynności procesowe. Podejrzana została zatrzymana na 48 godzin i doprowadzona do prokuratury, popostawiano jej zarzut popełnienia przestępstwa dot. przywłaszczenia 43, 929 zł na szkodę kasy zapomogowo-pożyczkowej. Proceder ten trwał od 1 czerwca 2013 roku do 28 lutego 2015 roku.

Działanie nieuczciwej urzędniczki polegało na wypłacie pieniędzy z banku na podstawie czeków, które wypełniała na siebie. Natomiast w potwierdzeniu do sald bankowych wskazywane były inne osoby, które w rzeczywistości nie były pożyczkobiorcami. Oczywiście kobieta ta pieniądze wypłacała dla siebie. Jednorazowo było to od 2 do 4 tys. zł. Czeki były wypełniane na jej nazwisko, więc bank nie miał podstaw żeby kwestionować te dokumenty płatnicze.

Kobieta ta sama prowadziła całą dokumentację kasy zapomogowo-pożyczkowej. W związku z tym sprzeniewierzenia tych kwot, długo nie wychodziły na światło dzienne. Nieprawidłowości wyszły na jaw dopiero wtedy, gdy obowiązki prowadzenia kasy zostały powierzone innemu pracownikowi. Jak już wcześniej pisaliśmy, kobieta została dyscyplinarnie zwolniona.

– Podejrzana przyznała się do popełnienia tego czynu, złożyła obszerne wyjaśnienia, które na tym etapie korespondują z zebranym materiałem. Wyraziła skruchę z powodu popełnienia przestępstwa, zadeklarował współpracę w wyjaśnianiu sprawy. Z jej relacji wynika, że te pieniądze przeznaczała na potrzeby własne, na spłatę rat kredytu i na bieżące wydatki. Na tej podstawie zostały zastosowane wobec niej środki zapobiegawcze – dozór policji, poręczenie majątkowe, zakaz opuszczania kraju z jednoczesnym zakazem wydania dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy – informuje Piotr Walkowicz, zastępca Prokuratora Rejonowego w Stalowej Woli.

Jak dodaje postępowanie jest na wstępnym etapie, toczy się od kilku dni. Została zabezpieczona cała dokumentacja źródłowa. Śledczy będą sprawdzać m. in. czy nie brakuje jeszcze jakiś ewentualnych kwot. Niewykluczone, że sprawa będzie miała dalszy ciąg. Według dotychczasowych ustaleń śledczych urzędniczka działała sama.

Za to przestępstwo grozi kobiecie kara pozbawienia wolności do lat trzech, a także środek środek karny w postaci naprawienia szkody, czyli zwrotu pieniędzy.

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Starosta przedstawił kadrze nową p.o. dyrektora szpitala

stw24.pl2 sierpnia 2021

Kontynuacja budowy chodnika w Chwałowicach

stw24.pl2 sierpnia 2021

Z Lubina do Krynicy Zdrój, rowerami dla Bartusia

stw24.pl2 sierpnia 2021

Kwalifikacja wojskowa 2021

stw24.pl29 lipca 2021

Weź udział w stalowowolskim Jarmarku Lasowiackim

stw24.pl29 lipca 2021

Grali o Puchar Starosty

stw24.pl29 lipca 2021

Powiat przejmuje „Medyka”, szkołą nadal będzie kierował Robert Grzyb

stw24.pl23 lipca 2021

Będzie remont sali sportowej przy CEZ w Stalowej Woli

stw24.pl23 lipca 2021

Brzegi rzeki San połączone dwiema nitkami mostu powstającego w ramach budowy S19

stw24.pl20 lipca 2021