W powiecie

Ukradła blisko 44 tys. zł w Gminie Zaleszany

Ukradła blisko 44 tys. zł w Gminie Zaleszany

Kara pozbawienia wolności do trzech lat, grozi byłej już urzędniczce z gminy Zaleszany, która okradała kasę zapomogowo-pożyczkową działającą przy Urzędzie Gminy.

7 maja w tej sprawie Prokuratura Rejonowa w Stalowej Woli przeprowadziła czynności procesowe. Podejrzana została zatrzymana na 48 godzin i doprowadzona do prokuratury, popostawiano jej zarzut popełnienia przestępstwa dot. przywłaszczenia 43, 929 zł na szkodę kasy zapomogowo-pożyczkowej. Proceder ten trwał od 1 czerwca 2013 roku do 28 lutego 2015 roku.

Działanie nieuczciwej urzędniczki polegało na wypłacie pieniędzy z banku na podstawie czeków, które wypełniała na siebie. Natomiast w potwierdzeniu do sald bankowych wskazywane były inne osoby, które w rzeczywistości nie były pożyczkobiorcami. Oczywiście kobieta ta pieniądze wypłacała dla siebie. Jednorazowo było to od 2 do 4 tys. zł. Czeki były wypełniane na jej nazwisko, więc bank nie miał podstaw żeby kwestionować te dokumenty płatnicze.

Kobieta ta sama prowadziła całą dokumentację kasy zapomogowo-pożyczkowej. W związku z tym sprzeniewierzenia tych kwot, długo nie wychodziły na światło dzienne. Nieprawidłowości wyszły na jaw dopiero wtedy, gdy obowiązki prowadzenia kasy zostały powierzone innemu pracownikowi. Jak już wcześniej pisaliśmy, kobieta została dyscyplinarnie zwolniona.

– Podejrzana przyznała się do popełnienia tego czynu, złożyła obszerne wyjaśnienia, które na tym etapie korespondują z zebranym materiałem. Wyraziła skruchę z powodu popełnienia przestępstwa, zadeklarował współpracę w wyjaśnianiu sprawy. Z jej relacji wynika, że te pieniądze przeznaczała na potrzeby własne, na spłatę rat kredytu i na bieżące wydatki. Na tej podstawie zostały zastosowane wobec niej środki zapobiegawcze – dozór policji, poręczenie majątkowe, zakaz opuszczania kraju z jednoczesnym zakazem wydania dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy – informuje Piotr Walkowicz, zastępca Prokuratora Rejonowego w Stalowej Woli.

Jak dodaje postępowanie jest na wstępnym etapie, toczy się od kilku dni. Została zabezpieczona cała dokumentacja źródłowa. Śledczy będą sprawdzać m. in. czy nie brakuje jeszcze jakiś ewentualnych kwot. Niewykluczone, że sprawa będzie miała dalszy ciąg. Według dotychczasowych ustaleń śledczych urzędniczka działała sama.

Za to przestępstwo grozi kobiecie kara pozbawienia wolności do lat trzech, a także środek środek karny w postaci naprawienia szkody, czyli zwrotu pieniędzy.

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Kończą się prace budowlane chodnika na ul. Krętej w Pysznicy

stw24.pl8 kwietnia 2021

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci

stw24.pl8 kwietnia 2021

Stowarzyszenie PANDOZ realizuje budowę placu zabaw w Antoniowie

stw24.pl6 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021