W Stalowej Woli

Ulica Poniatowskiego nie tylko powiatowa

Ulica Poniatowskiego nie tylko powiatowa

3,5 mln zł przekazali radni miejscy na przebudowę ul. Poniatowskiego w Stalowej Woli. Jest to wsparcie dla Powiatu Stalowowolskiego, który w przyszył roku planuje tę inwestycję. Modernizacja tej ulicy jest konieczna, ze względu na to, że dochodzi tam do wielu niebezpiecznych zdarzeń, w tym także śmiertelny wypadków.

Jak wyjaśniał podczas sesji Rady Miasta prezydent Lucjusz Nadbereżny, jest ulica strategiczna z punktu widzenia komunikacji, bezpieczeństwa mieszkańców  Stalowej Woli, a także zdarzeń drogowych, do których tam dochodziło.
– W moim programie samorządowym zobowiązałem się do wsparcia budowy ulicy Poniatowskiego  dla Powiatu Stalowowolskiego.  Miałem pełną świadomość pisząc ten program, że oczywiście moglibyśmy postulować do powiatu o przebudowę i modernizację tej drogi, ale prawdopodobnie bez naszej pomocy finansowej byłoby to bardzo trudne, albo niemożliwe – mówił prezydent.

Zaznaczył, że oczywiście jest to droga powiatowa i z punktu widzenia podziału zadań na samorządy, jej remont nie leży w gestii miasta. Jednak jest to droga, z której korzystają mieszkańcy miasta i to oni będą rozliczać właśnie władze miejskie z realizacji zobowiązań, z tego czy dokonały konkretnych zmian w poprawie funkcjonowania miasta, a nie próby filozofowania o zmianach administracyjnych w państwie. – Od tego jest Sejm i Senat, a nie Rada Miasta i prezydent miasta. Wniosek o dofinansowanie przebudowy ulicy Poniatowskiego przez miasto uważam za słuszny. Niezbędny do tego, aby w 2017 roku ulica ta została przebudowana. By zostały stworzone odpowiednie warunki dla pieszych i rowerzystów, poprawiające bezpieczeństwo, a także komunikację i estetykę w tej części miasta. Dziękuję starostwu, że podjęło się tego zadania – argumentował Nadbereżny.
Wyjaśniał, że nie chodzi tylko o budowę chodników, ścieżek rowerowych, nowego oświetlenia, ale jest to kwestia budowy całej infrastruktury podziemnej, a te prace kosztują i nie są łatwe do wykonania. Dlatego jest tak wysoka kwota. Ponadto część infrastruktury podziemnej jest majątkiem miasta.
– Ta ulica przebiega przez kilka okręgów wyborczych w mieście. To jest najważniejsze zadanie, które państwo będziecie realizować dla poprawy komfortu życia mieszkańców, a także bezpieczeństwa. Myślę, że to jest priorytet, który nie wymaga komentarza – zaznaczał prezydent.

Radny Franciszek Zaborowski zwracał uwagę na to, że radni podejmując uchwałę dofinansowaniu tej drogi budują już budżet na przyszły rok. Ostrzegał, że może nie starczyć pieniędzy, na wiele innych inwestycji,  które radni zgłaszają, na budowę dróg, kanalizacji. Podkreślał, że to dofinansowanie dla powiatu zbyt obciąża budżet miasta  – Ta droga powinna być miejska, ale jednak jest powiatowa. To nie są nasze obowiązki. Ja rozumiem, że trzeba wspomóc, bo to jest ważne. Jest też inna kwestia. Mnóstwo ulic w mieście, to drogi gruntowe.  Na tych ulicach mieszkają dzieci tego miasta – ostrzegał radny.

Pomysł przybudowy drogi i wsparcia dla powiatu oficjalnie poprał radny Mariusz Kunysz. – Bardzo dobrze,  że w końcu zostanie rozwiązany ten problem. Mam świadomość tego, że wchodzimy w budżet 2017 roku, oczywiście, że tak. Przecież nie da się inaczej tego wszystkiego zrobić. Bardzo dobrze, że pan prezydent i starosta tak postanowili. Jest to potrzebne ludziom – mówił dobitnie radny.

Ostatecznie za dofinansowaniem tej inwestycji głosowało 17 radnych, od głosu wstrzymał się tylko radny Franciszek Zaborowski.
Obecny na sesji starosta Janusz Zarzeczny dziękował za wsparcie finansowe na modernizację tej ulicy. – Myślę, że będziemy wspólnie się cieszyć z tej inwestycji – mówił starosta.
Według kosztorysu przebudowa ul. Poniatowskiego ma kosztować 13,5 mln zł. Powiat może otrzymać na to zadanie 3 mln zł dofinansowania.

Joanna Piechuta

Fot. Archiwum

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nowa lokalizacja Rozwadowskiego Targu Staroci

stw24.pl13 maja 2021

Uwaga! Prognozowane na dziś burze z gradem

stw24.pl13 maja 2021

Sprzęt dla szpitala od Gminy Ulanów

stw24.pl12 maja 2021

„Stalowa Strzała” z udziałem drużyny kolarskiej Voster ATS Team

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021