W powiecie

Uniwersytet w Pysznicy

Uniwersytet w Pysznicy

Pysznica, jako jedna z 16. pierwszych gmin na Podkarpaciu dostała wsparcie od samorządu województwa na prace związane z Uniwersytetem Samorządności. To nowa inicjatywa, która ma promować ideę społeczeństwa obywatelskiego na obszarach wiejskich.

– Uniwersytet Samorządności został stworzony do realizacji szkoleń, kursów oraz innych aktywności edukacyjnych odpowiadających na potrzeby lokalnej społeczności – mówi Piotr Pilch, wicemarszałek województwa. Pomysł jego utworzenia zrodził się z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Działalność US ma przybliżyć mieszkańcom zasady samorządności, pokazać możliwości współpracy samorządów różnych poziomów. Niektórzy wskazują, że Uniwersytet pomoże w promocji lokalnych liderów, np. sołtysów albo lokalnych produktów. Możliwości interpretacyjne są wielkie i zależą tylko od pomysłowości ludzi, którzy skorzystają z dotacji.

O dotacje z Urz. Marszałkowskiego zabiegały 27 gmin. Do projektu wybrano 16, po jednej z powiatu. W pierwszym rzucie między nie rozdzielono 230 tys. zł. Wartość całego projektu szacowana jest na 510 tys. zł. Pieniądze pochodzą z Programu Odnowy Wsi na lata 2017-20. Beneficjenci dostali na starcie dotacje do 15 tys. zł. Wysokość była uzależniona od oceny projektów złożonych do Urz. Marszałkowskiego. Wybrane gminy w tym roku będą przygotowywać infrastrukturę (remonty, wyposażenie) potrzebną do przeprowadzenia projektu. Konkretne już kursy, szkolenia i wykłady odbywać się będą w roku przyszłym.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Będzie dalszy ciąg remontu drogi od Chwałowic do Łążka

stw24.pl27 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Droga Jamnica – Zbydniów już po przebudowie

stw24.pl26 października 2021

Nagroda Kuratora Oświaty dla nauczyciela ZSO w Zaklikowie

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

„Serce” Sudołów zyska nowy wygląd

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021