W powiecie

Uniwheels sprzedany Amerykanom.

Uniwheels sprzedany Amerykanom.

Uniwheels sprzedany Amerykanom.

Od dłuższego czasu chodziły słuchy, ze główny udziałowiec firmy Uniwheels chce sprzedać swoje udziały. Mówiło się, że jest dwóch poważnych kupców. Mieli to być inwestorzy z Chin i z USA. Już wiemy, że udziały kupi amerykańska firma Superior Industries. To światowy potentat w produkcji felg. Jest największą firmą tej branży w USA. W portfelu ma sprzedaż do Toyoty, Nissana, Subaru i Mazdy, a także do BMW, Volkswagena oraz do amerykańskich firm Ford,  General Motors, Fiat-Chrysler i Tesla Motors.

Przypomnijmy, że z kolei Uniwheels to trzeci co do wielkości producent felg w Europie. Powstaje więc globalny gigant w branży produkcji motoryzacyjnej. Wydaje się, że udziałowcy Uniwheels wybrali dobry czas na sprzedaż akcji. Zakończyli potężną inwestycję, co podnosi wartość firmy i jej moce produkcyjne. Sprzedają nieco poniżej obecnej wartości akcji na giełdzie, ale i tak cena jest dwa razy wyższa od tej z czasu giełdowego debiutu dwa lata wcześniej. Wtedy akcja Uniwheels kosztowała ponad 114 złotych, a obecnie jest to 242 złote. Uniwheels notuje wzrost zysku netto. Według danych spółki skonsolidowany zysk netto za rok 2016 wyniósł nieco ponad 64 milionów euro przy nie całych 41 milionach rok wcześniej. Znacząco, bo o 12% wzrosła produkcja rok do roku. W 2016 roku Uniwheels wyprodukował ponad 8,7 miliona felg. W języku giełdowym mówi się, że Uniwheels rekomenduje wypłatę dywidendy w wysokości dwa euro za akcję. To kolejne potwierdzenie bardzo dobrej kondycji finansowej spółki.

Siedziba amerykańskiej firmy mieści się w Southfield w stanie Michigan. Jako ciekawostkę dodajmy, że siedzibą Uniwheels była Malta, uważana za jeden z rajów podatkowych. I na koniec nieoficjalna kwota transakcji. Ma to być około dwóch miliardów złotych!!!!!!

Andrzej Tomaszewski

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Powstał portal o Kresach

stw24.pl23 września 2021

Żurawinobranie 2021 w Gminie Pysznica

stw24.pl23 września 2021

Kolejny Piknik Rodzinny w Gminie Pysznica

stw24.pl22 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

stw24.pl13 września 2021

Uczniowie kibicowali w Chorzowie na Memoriale Kamili Skolimowskiej

stw24.pl13 września 2021

Fotel dla Stalowowolskiej okulistyki

stw24.pl8 września 2021

Nowy rok już w murach szkolnych

stw24.pl1 września 2021