W powiecie

Uniwheels sprzedany Amerykanom.

Uniwheels sprzedany Amerykanom.

Uniwheels sprzedany Amerykanom.

Od dłuższego czasu chodziły słuchy, ze główny udziałowiec firmy Uniwheels chce sprzedać swoje udziały. Mówiło się, że jest dwóch poważnych kupców. Mieli to być inwestorzy z Chin i z USA. Już wiemy, że udziały kupi amerykańska firma Superior Industries. To światowy potentat w produkcji felg. Jest największą firmą tej branży w USA. W portfelu ma sprzedaż do Toyoty, Nissana, Subaru i Mazdy, a także do BMW, Volkswagena oraz do amerykańskich firm Ford,  General Motors, Fiat-Chrysler i Tesla Motors.

Przypomnijmy, że z kolei Uniwheels to trzeci co do wielkości producent felg w Europie. Powstaje więc globalny gigant w branży produkcji motoryzacyjnej. Wydaje się, że udziałowcy Uniwheels wybrali dobry czas na sprzedaż akcji. Zakończyli potężną inwestycję, co podnosi wartość firmy i jej moce produkcyjne. Sprzedają nieco poniżej obecnej wartości akcji na giełdzie, ale i tak cena jest dwa razy wyższa od tej z czasu giełdowego debiutu dwa lata wcześniej. Wtedy akcja Uniwheels kosztowała ponad 114 złotych, a obecnie jest to 242 złote. Uniwheels notuje wzrost zysku netto. Według danych spółki skonsolidowany zysk netto za rok 2016 wyniósł nieco ponad 64 milionów euro przy nie całych 41 milionach rok wcześniej. Znacząco, bo o 12% wzrosła produkcja rok do roku. W 2016 roku Uniwheels wyprodukował ponad 8,7 miliona felg. W języku giełdowym mówi się, że Uniwheels rekomenduje wypłatę dywidendy w wysokości dwa euro za akcję. To kolejne potwierdzenie bardzo dobrej kondycji finansowej spółki.

Siedziba amerykańskiej firmy mieści się w Southfield w stanie Michigan. Jako ciekawostkę dodajmy, że siedzibą Uniwheels była Malta, uważana za jeden z rajów podatkowych. I na koniec nieoficjalna kwota transakcji. Ma to być około dwóch miliardów złotych!!!!!!

Andrzej Tomaszewski

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Będzie dalszy ciąg remontu drogi od Chwałowic do Łążka

stw24.pl27 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Droga Jamnica – Zbydniów już po przebudowie

stw24.pl26 października 2021

Nagroda Kuratora Oświaty dla nauczyciela ZSO w Zaklikowie

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

„Serce” Sudołów zyska nowy wygląd

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021