W Stalowej Woli

Uroczyste oddanie nowych wałów

Uroczyste oddanie nowych wałów

Blisko 39 mln zł kosztowały trzy potężne inwestycje na terenie gmin Radomyśl nad Sanem i Zaleszany – wały przeciwpowodziowe oraz zbiornik retencyjny. Dziś odbył się uroczysty odbiór z udziałem władz wojewódzkich i samorządowych.

Na terenie gminy Radomyśl nad Sanem został zmodernizowany prawy odcinek wału na rzece San na długości ponad 7 km  – koszt to 23 mln zł. Natomiast w gminie Zaleszany został zmodernizowany lewy wał Sanu na długości prawie 5 km – koszt 13 mln zł. Ponadto w Rzeczycy Długiej (gm. Radomyśl nad Sanem) został wybudowany zbiornik retencyjny o pojemności blisko 300 m3 – koszt 3 mln zł. Pod jego budowę zostały wykorzystane nieużytki.
Łączny koszt tych inwestycji to blisko 39 mln zł, z czego 22,3 mln zł to dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
– Inwestycja ta wpływa na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, ale także na poprawę bezpieczeństwa związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ponadto zbiornik będzie miał także walory rekreacyjne,turystyczne, wypoczynkowe . Chlelibyśmy, aby ten zbiornik, bardzo atrakcyjnie położony, w ciekawym miejscu, mógł służyć do wypoczynku także mieszkańcom Stalowej Woli. My jako samorząd dysponując naszą jednostką – Podkarpackim Zarządem Melioracji i Urządzeń wodnych realizujemy zadnia i obowiązki rządowe w tym obszarze. Posługujemy się w tym przypadku budżetem naszym, państwowym, a w szczególności budżetem związanym ze środkami europejskimi czyli programem operacyjnym Rozwój Obszarów Wiejskich – mówił Władysław Ortyl, marszałek województwa.  W ubiegłym roku na inwestycje związane z bezpieczeństwem przeciwpowodziowym na terenie województwa zostało wydane ponad 90 mln zł, w tym na ten cel ma pójść ponad 60 mln.

Jak zaznaczała Małgorzata Wajda, dyrektor PZMiUW w Rzeszowie, oddawane dziś inwestycje stanowią fragment większego zakresu rzeczowego, mianowicie ochrony przeciwpowodziowej doliny Wisły sandomierskiej. W przygotowaniu są następne zadania dotyczące modernizacji obwałowań Sanu.

Za te inwestycje dziękowali wójtowie Jan Pyrkosz z Radomyśla nad Sanem i Paweł Gardy z Zaleszan.
Przebudowany odcinek obwałowań Sanu powoduje, że gmina w znacznym stopniu staje się już bezpieczna  pod kątem przeciwpowodziowym. Zbiornik retencyjny natomiast reguluje stosunki wodne w południowej części gminy, które stwarzały wiele problemów naszym mieszkańcom. Nie było chyba lepszego prezentu jak przekazanie takiej inwestycji w dniu 24 czerwca. Dziękuję bardzo – mówił Jan Pyrkosz.
Wójt Zaleszan podkreślał, że władze zaczęły myśleć kompleksowo przy tego rodzaju inwestycjach i nie są robione tylko w jednej gminie, co w przypadku bezpieczeństwa przeciwpowodziowego jest bardzo istotne.

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021