W Stalowej Woli

Uwaga! Dobroczynność nie zawsze uczciwa

Uwaga! Dobroczynność nie zawsze uczciwa

Zanim dasz pieniądze komuś, kto zbiera je na chore dzieci, a robi to gdzieś przed sklepem czy też puka do drzwi, sprawdź, czy rzeczywiście chce komuś pomóc czy sam zarobić. O to apelowali podczas konferencji Konrad Mężyński, prezes Stowarzyszenia „Dobro Powraca”, Andrzej Walczyna, rzecznik policji oraz Lucjusz Nadbereżny,  prezydent Stalowej Woli.
Jak zauważa Konrad Męzyński, w ostatnim czasie w Stalowej Woli pojawiła się grupy osób zbierających pieniądze na hospicjum, które ma powstać w Stalowej Woli. Oszustów tych szczególnie można zobaczyć w okolicach dworca PKS. Są też osoby, które do tej pory zbierają pieniądze na osoby czy dzieci, na rzecz których „Dobro Powraca” kiedyś prowadziło zbiórki. Tacy oszuści szczególnie ujawniają się przed świętami Bożego Narodzenia, Wielkanocą oraz przed feriami i wakacjami.
Ludzie z dobrej woli dają im nieraz pieniądze. Często powołują się na różnego rodzaju instytucje publiczne. – Cieszę się, że są dobrzy ludzie, ale niestety ich dobre serce jest wykorzystywane, a pieniądze trafiają tam, gdzie nie trzeba – dodaje.
Wyjaśnia, że stowarzyszenie prowadzi zbiórki głównie poprzez wpłaty na konto. Wcześniej jednak informuje na co zbiera na stronie internetowej, facebooku i w lokalnych mediach. Ponadto przedstawia osoby, na rzecz których prowadzona jest zbiórka, pokazuje ich twarze.

Andrzej Walczyna podkreśla, że zbiórki prowadzone są w miejscach publicznych, nikt z wolontariuszy czy osób kwestujących nie chodzi po domach. – Niestety, takich osób, które pukają do mieszkań, rozdają kalendarze, widokówki czy innego rodzaju gadżety, jest nadal bardzo dużo. O każdym takim przypadku bardzo prosimy informować policję. Przyjedziemy, sprawdzimy taką osobę, ustalimy czy rzeczywiście prowadzi zbiórkę zgodnie z prawem czy też jest to nadużycie – apeluje policjant. Rocznie policja ma kilka, kilkanaście zgłoszeń o tego typu nieprawidłowościach, w kilku przypadkach udało się pociągnąć te osoby do odpowiedzialności.

– Cieszymy, że na terenie naszego miasta jest tak wiele organizacji, stowarzyszeń i liderów jak pan Konrad Mężyński, którzy chcą działać dobroczynnie, poświęcają swój czas, aby nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Cieszymy się również, że wszystkie te akcje, społeczne zbiórki na ternie Stalowej Woli cieszą się tak dużym i odzewem mieszkańców. A tym nie brakuje dobrego serca. Niesyty mamy do czynienia również z grupą bezwzględnych cwaniaków, którzy na nieszczęściu innych chcą żerować – mówi kategorycznie Lucjusz Nadbereżny.
Dodaje, że obecnie Prezydent Miasta nie wydaje zezwoleń, także powoływanie się na samorząd, miasto w takich akcjach dobroczynnych jest nieuprawnione.

Każda zbiórka musi być zarejestrowana

W ubiegłym roku została uchwalona nowa ustawa o zbiorkach publicznych. Każda taka zbiórka musi być zarejestrowana w elektronicznym systemie prowadzonym przez Ministra Administracji i Cyfryzacji. Nie wydają na nią zgody żadne urzędy, instytucje ani policja. Publiczną zbiórkę może prowadzić stowarzyszenie, fundacja lub komitet społeczny. Osoby, które zbierają pieniądze muszą mieć identyfikator z imieniem, nazwiskiem, nazwą organizacji oraz numerem zbiórki. Wiarygodność zbiórki można sprawdzić wchodząc na stronę www.zbiorki.gov.pl i wpisując jej numer. W myśl tej ustawy zbiórki publiczne nie mogą być prowadzone w domach ale, w ogólnodostępnych miejscach publicznych, czyli placach, ulicach, parkach, cmentarza. Dlatego, gdy obca osoba puka do mieszkań i mówi, że zbiera pieniądze np. na chore dziecko, to jest bardzo prawdopodobne, że jest oszustem.

.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021