Kronika Policyjna

Uwaga! Kradną rowery w mieście

Uwaga! Kradną rowery w mieście

W ciągu ostatniego tygodnia stalowowolska policja otrzymała zgłoszenia o kilku kradzieżach rowerów. Złodzieje bardzo szybko wykorzystują okazję, gdy ktoś pozostawi jednoślad bez opieki.

Kilka dni temu mężczyzna pozostawił na chwilę przed sklepem przy Al. Jana Pawła II. niezabezpieczony rower Złodziej od razu wykorzystał te sytuację, jednoślad był wart blisko 1 300 zł. Do podobnej sytuacji doszło przed jednym z lokali przy ul. Popiełuszki, gdzie łupem padł rower o wartości około 600 zł. Z kolei z bloku przy ul. Narutowicza ktoś ukradł „górala” wartego 2 5000 zł.

Za kradzież roweru, jeśli jego wartość przekracza 500 zł, to jest to przestępstwo i grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Natomiast w przypadku, gdy wartość skradzionego mienia jest niższa, to jest to wykroczenie, to grozi areszt do miesiąca, kara ograniczenia wolności lub grzywna do 5 tys. zł.

– Zabezpieczajmy rowery, nawet jeśli tylko na chwilę idziemy do sklepu. Najprostsze zapięcie też stanowi jakieś utrudnienie dla złodzieja i wymaga dłuższej chwili, by go ukradł. A jeśli jest pozostawiony bez zabezpieczania, to nieraz okazja czyni złodzieja – mówi asp. sztab. Andrzej Walczyna ze stalowowolskiej komendy.
Zaznacza, że w przypadku, gdy dojdzie już do kradzieży i właściciel zgłasza to na policję, to dobrze by było gdyby znał numer seryjny jednośladu, który jest wybity najczęściej na ramie. Ten numer warto zapisać i schować w miejscu, w którym trzymamy dokumenty.

– W sytuacji, gdy osoba pokrzywdzona nie zna numeru seryjnego skradzionego jednośladu, to wtedy nie możemy go zarejestrować w naszej bazie danych. A jeśli jest w bazie, to w przypadku,  gdy mamy podejrzenie, że dany jednoślad jest kradziony, to po numerach możemy to szybko sprawdzić. Jeśli ktoś nie zna tego numeru to podaje tylko cechy charakterystyczne, a tego nie możemy wprowadzić do bazy, gdyż tam są tylko przedmioty o numerach seryjnych. Ponadto, w przypadku, gdy odzyskujemy rowery, a te już mogą być na przykład przemalowane, to właściciel ma trudności z rozpoznaniem swojego – wyjaśnia Andrzej Walczyna.

Stalowowolska policja nie znakuje rowerów, jednak podpowiada by samemu w niekonwencjonalny sposób oznaczyć rower. Na przykład można ściągnąć zaślepkę przy kierownicy i do środka włożyć kartkę z nazwiskiem i adresem, czy też pod siodełkiem przy pomocy lutownicy wypalić swoje inicjały.
– Warto oznaczyć pewne elementy roweru w sposób niewidoczny i wiadomy tylko dla siebie,  i gdy dojdzie do kradzieży móc wskazać te charakterystyczne oznakowania policji – radzi aspirant Walczyna.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

Policjanci mówili o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni

stw24.pl22 października 2021

„Bezpieczne wakacje”- wyłoniono zwycięzców konkursu

stw24.pl18 października 2021

Spotkania profilaktyczne ze stalowowolską policją

stw24.pl12 października 2021

Nie zatrzymał się do kontroli, był pijany i poszukiwany

stw24.pl12 października 2021

Policyjne kontrole w placówkach handlowych i autobusach

stw24.pl8 października 2021

Policjanci ostrzegają przed spoofingiem

stw24.pl8 października 2021

Złodziej wszedł do domu, ukradł portfel z zawartością

stw24.pl4 października 2021
policja-las-poszukiwania-patrole

Zbłądził w lesie- pomogli mu policjanci

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021