kultura i rozrywka

W 325. rocznicę lokacji Rozwadowa

W 325. rocznicę lokacji Rozwadowa

Przez zabawę ku wiedzy. Wystawy, pokazy, kiermasze, warsztaty edukacyjne w sobotnie popołudnie na rozwadowskim Rynku.

Organizowana 5 września przez Prezydenta Stalowej Woli i Muzeum Regionalne impreza z cyklu „Kulturalny Rozwadów” zapewni nie tylko miłe spędzenie czasu, ale i da szansę na poszerzenie w sposób łatwy i przyjemny zasobu informacji na temat najbardziej zabytkowej dzielnicy Stalowej Woli.

IMG_0276

W trakcie imprezy, której czas trwania przewidziany jest od wczesnego popołudnia do późnych godzin wieczornych niewątpliwą atrakcję stanowić będą pokazy historyczne, w tym konne popisy i parady ułanów, husarzy oraz kaskaderów.
Nie zabraknie i innych propozycji o charakterze edukacyjnym. Warte obejrzenia będą wystawy tematyczne. Rozwadowski Sokół – na skrzydłach niepodległości, to plenerowa wystawa fotograficzna ukazująca w układzie chronologiczno-rzeczowym historię budynku, działalności Gniazda i jego poszczególnych sekcji. Jest to pierwsza ekspozycja prezentująca w takim zakresie nieznaną dotąd szerzej historię „Sokoła” w Rozwadowie, działającego w latach 1906-1939.
Przedłużeniem wystawy będzie prezentacja sylwetek rozwadowian działających w „Sokole”. Sposób ekspozycji wystawy noszącej tytuł Sokoły z rozwadowskiego gniazda jest dość nietypowy: po raz pierwszy jako powierzchnia wystawiennicza posłużą okna opuszczonego budynku „Sokoła” przy ul. Rozwadowskiej 21.

Ekspozycja Pamięć o mieszkańcach Rozwadowa, prezentowana w dawnym lokalu restauracji Grand Cafe składa się z kilkudziesięciu archiwalnych fotografii pochodzących głównie z pierwszej połowy XX w. Są to portrety indywidualne i grupowe dawnych mieszkańców Rozwadowa. Na portretach zostali uwiecznieni mieszczanie, inteligencja, rzemieślnicy i kupcy, których nazwiska i losy nierozerwalnie kojarzą się nam z historią dawnego miasta. Znakomita większoś
fotografii, po raz pierwszy udostępniona publiczności, przez dziesięciolecia zalegała w rodzinnych albumach, szufladach i kufrach, a na wystawę trafiła dzięki życzliwej pomocy wielu Rozwadowian.
Wystawa Rozwadów miasto z duszą to wizja połączenia teraźniejszości z przeszłością w studenckich projektach dotyczących designu dzisiejszego Rozwadowa.

IMG_0281

Uczestnictwo w kreatywnych warsztatach edukacyjnych dla rodzin zapewni uzyskanie informacji na temat m.in. regionalnej heraldyki czy dawnych środków płatniczych, a jednocześnie da szansę na spróbowanie własnych sił w staropolskiej kaligrafii gęsim piórem, zapomnianej sztuce tworzenia listów oraz nakładania pieczęci, a także w projektowaniu herbów czy wybijaniu monet podczas zajęć plastycznych.
Ciekawą formę edukacji zapewni obóz rycerski, gdzie oprócz oglądania przygotowanych pokazów pojawi się szansa obejrzenia z bliska, a nawet dotknięcia broni czy przymierzenia XVII-wiecznych ubiorów i zbroi. Łatwo też będzie o pamiątkową fotografię ze zbrojnym rycerzem czy przystojnym ułanem.

Okazją do sprawdzenia, ale i wzbogacenia swoich wiadomości o dawnym Rozwadowie będzie udział w Grze Staromiejskiej (początek godz. 14-14.30), a także wieczornej wycieczce po zabytkowych uliczkach W poszukiwaniu minionego czasu (godz. 20).

rozwadów
W trakcie imprezy na przygotowanych stoiskach swoje zbiory zaprezentują lokalni kolekcjonerzy. Odbędzie się również giełda antyków i staroci. Specjalnie przygotowane okolicznościowe karty pocztowe oraz wydawnictwa regionalne nabyć będzie można na kiermaszu książek i publikacji.

Głównym sponsorem jest SanBank Nadsański Bank Spółdzielczy.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021