W Stalowej Woli

W cenie są specjaliści od metalu

W cenie są specjaliści od metalu

Technicy sieci internetowych mają największe problemy ze znalezieniem pracy, a pracownicy obsługi technicznej biur znajdą zatrudnienie bez większego problemu. To dane wynikające z informacji o zawodach deficytowych i nadwyżkowych przedstawione przez Powiatowy Urząd Pracy w Stalowej Woli za II półrocze ubiegłego roku.

Zawód deficytowy, to taki, w którym nie ma problemu ze znalezieniem pracy, gdyż ofert pracy jest stosunkowo dużo w stosunku do liczby potencjalnych pracowników. Zawody zrównoważone to te, w których  liczba ofert jest zbliżona do liczby poszukujących zatrudnienia, a nadwyżkowe to te, w których trudno znaleźć etat, z uwagi na niskie zapotrzebowanie i wielu kandydatów spełniających oczekiwania pracodawców.
Według informacji PUP w powiecie stalowowolskim  zawód maksymalnie deficytowy to pracownik   obsługi technicznej biur, hoteli i innych obiektów. Poszukiwani są też asystenci nauczyciela i lektorzy języków obcych. W powiecie, a szczególnie w Stalowej Woli, gdzie jest wiele firm związanych z branżą metalową specjaliści w tej dziedzinie nie powinni mieć kłopotu ze znalezieniem zatrudnienia. Wśród zawodów deficytowych są operator maszyn i urządzeń do produkcji i przetwórstwa metali, operator urządzeń do obróbki powierzchniowej metali i nakładania powłok, monter i serwisant urządzeń elektronicznych, formier odlewniczy, monter.

Z kolei podobna liczba ofert pracy i osób poszukujących jest w zawodzie ustawiacz i operator maszyn do obróbki i produkcji wyrobów z drewna.

Natomiast zawody nadwyżkowe to biolodzy i recepcjoniści z wyłączeniem recepcjonistów hotelowych, a zawody maksymalnie nadwyżkowe to: technicy sieci internetowych, monterzy i konserwatorzy instalacji klimatyzacyjnych i chłodniczych, żołnierze szeregowi, rolnicy upraw mieszanych, windykatorzy. Osobom które mają takie kwalifikacje najtrudniej jest znaleźć pracę.

W stalowowolskim urzędzie pracy jest zarejestrowanych 3301 osób, w tym 1736 kobiet, a stopa bezrobocia wynosi 7,5 proc.,  jest niższa od wojewódzkiej (11,8 proc.) i krajowej (8,5 proc.).

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021