W Stalowej Woli

W parku w Charzewicach popłynie znowu rzeka

W parku w Charzewicach popłynie znowu rzeka

Niewykluczone, że nastąpi to jeszcze w tym roku. I zapewne nie będzie to jedyna inwestycja zmieniająca wygląd tego urokliwego miejsca. Potrzeby, jeśli chodzi o odnowę parku na os. Charzewice w Stalowej Woli są ogromne, jednakże na ich całkowitą realizację na razie nie ma co liczyć. Od kilku lat robione są jedynie drobne prace.

– Obecnie analizujemy możliwość startowania w projekcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z projektów krajowych koordynowanych przez ministerstwo odnośnie rewitalizacji zielni, przywrócenia dawnych funkcji dworkowych temu miejscu – mówi Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. Zaznacza, że w tym roku mają się rozpocząć prace związane w z odnowieniem głównej, reprezentacyjnej alejki w parku – dębu czerwonego. Ponadto w dawnym korycie ma też zostać puszczona woda.
– Chciałbym, żeby prace w tym zakresie rozpoczęły się w tym roku. Myślę, że doda to uroku temu miejscu – stwierdza.

Aleja dębu czerwonego biegnie wzdłuż granicy parku. Widać tam fragmenty starej nawierzchni z cegły. Jak wynika z opracowania nt. parku przygotowanego dla Urzędu Miasta, przypuszczalnie w latach 50-60, nawierzchnia została umocniona cegłą pochodzącą z rozbiórki pałacu letniego. Jest to reprezentacyjna aleja, która ma ponad 300 m długości, obsadzona jest symetrycznie drzewami. Niezależnie od pory roku zawsze wygląda urokliwie. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku będzie mieć nową nawierzchnię.

Równolegle do alei biegnie kanał wodny – rzeka angielska, która obecnie jest wyschnięta.
Istnieje tu także staw o nieregularnym zarysie linii brzegowej, który został osuszony, ale zachował oryginalną formę. Staw ma wysepkę o niewielkiej powierzchni dziko porośniętą drzewami i krzewami. Obecnie brak jest do niej dojścia, niegdyś prawdopodobnie prowadził tam drewniany mostek. Staw ten powstał ze spiętrzenia wody na przepływającym strumyku, zrobiono to za pomocą progu betonowego z zastawkami na wysokości 1m.  W planach miasta jest odtworzenie tej rzeki.

DSC_0716

Natomiast jeśli chodzi o historyczne zabudowania w parku, to na ich modernizację na razie nie ma co liczyć. Od kilku lat miasto jedynie doraźnie je remontuje by nie popadły w całkowita ruinę. Drobne prace były wykonywane w budynku dawnej tzw. świniarni i domu koniuszego. Obiekty te znajdują się po prawej stronie od głównej bramy wjazdowej. A w kolejce na remont czekają kolejne.

DSC_0949
Jak zaznacza prezydent Lucjusz Nadbereżny, dopóki nie powstanie projekt ministerialny dot. odbudowy zabudowy dworskiej, to nie ma szans, aby miasto przystąpiło do modernizacji tych zabudowań, bowiem wymaga to ogromnych nakładów.
Trzeba jeszcze zaznaczyć, że miasto dba o zieleń w parku. Zostało wycięte zakrzewienie, a kilka razy w roku jest koszona trawa.
Joanna Piechuta

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021