Rozrywka

W PYSZNICY DO STARTU GOTOWI?

W PYSZNICY DO STARTU GOTOWI?

W PYSZNICY DO STARTU GOTOWI?

Zbliżające się wybory wójtów szczególnie ciekawie zapowiadają się w gminie Pysznica. Prawdopodobnie wystartuje tu największa liczba kandydatów ze wszystkich gmin w powiecie. Może być ich nawet pięciu. Szykuje się więc ostra walka.

STARY WÓJT WRÓCI?

Jednym z pierwszych pytań jest czy wystartuje w wyborach były wójt Zygmunt Cholewiński. Gdyby tak się stało, to jego polityczna kariera zatoczyłaby duże kolo. Od wójta malej gminy poprzez wicemarszałka i marszałka województwa z powrotem na wójta. Z punktu widzenia Cholewińskiego to ma sens. Dość przypadkowo został marszałkiem z ramienia PiS-u. Potem żeby zostać choć wicemarszałkiem rozstał się z PiS-em, co mu pamiętają do dziś. Po kolejnej zmianie władzy znowu próbował zbliżyć się z PiS-em. Można powiedzieć, że za cenę różnych upokorzeń jest w PiS tolerowany. Nie jest to jednak komfortowa sytuacja. Powrót na stanowiska wójta w Pysznicy nie byłby politycznym awansem, ale dawałby niezależność bez liczenia na łaskę PiS-u. Obstawiamy, że Cholewiński wystartuje i jeżeli to zrobi będzie jednym z faworytów. Wnioskujemy tak po jednym fakcie. W czasie posiedzenia rady powiatu i rad gmin Stalowej Woli i Pysznicy na temat budowy łącznika z obwodnicą Stalowej Woli Cholewiński „wyrwał” się z wnioskiem budowy mostu na Sanie. Wiadomo, że to pomysł byłego prezydenta Andrzeja Szlęzaka, a wszystko co zalatuje Szlęzakiem jest dla lokalnego PiS-u trujące. Więc dlaczego Cholewiński odważył się na to choć dobrze wie jak zareaguje na to PiS? Pomijamy tu dywagacje czy budowa mostu to dobry pomysł czy nie. na pewno jest to dobry pomysł dla gminy Pysznica. Szlęzak chciał budowy mostu z jednoczesnym poszerzeniem granic Stalowej Woli. Ten wariant w Pysznicy się nie podobał. Ale most, droga bez przyłączania części gminy do Stalowej Woli, to dla Pysznicy niemal same korzyści tym bardziej, że nie byłaby to inwestycja gminy. Wygląda to jak bardzo atrakcyjny element programu wyborczego. Dodajmy tylko, że dopóki w Stalowej Woli rządzi PiS nie ma większych szans na jego realizację.

OBECNY WÓJT ZOSTANIE?

O ile start w wyborach Zygmunta Cholewińskiego jest pewnym znakiem zapytania, to start obecnego wójta Tadeusza Bąka jest niemal pewny. Jakiś czas temu mówiło się, że Bąk może się wycofać i na spokojnym stołku czekać do emerytury. Jego miejsce miałby zająć dotychczasowy zastępca Aleksander Jabłoński. nawet gdyby to była prawda, to w perspektywie startu Cholewińskiego byłaby to za słaba kandydatura, żeby gwarantować zwycięstwo. jeżeli wystartuje Bąk, to nie będzie mu łatwo. Jego elektorat będzie się pokrywał z elektoratem Cholewińskiego i wszystko będzie zależało kto jeszcze wystartuje. Trzeba przypomnieć, że w ostatnich wyborach Bąk wygrał niewielką różnicą głosów. ostatecznie nie należy wykluczyć, że Cholewiński i Bąk się dogadają. W Pysznicy jest to możliwe.

MŁODE WILKI

Gdyby doszło do rywalizacji Cholewińskiego i Bąka, to powstałaby sytuacja dobra dla dwóch – trzech albo dwojga – trojga kandydatów, których można określić „młodymi wilkami”. Już w ostatnich wyborach dali o sobie znać. Byli to Monika Ros – wówczas startowała pod panieńskim nazwiskiem Dziuba – i Krzysztof Skrzypek. Moniak Ros jest obecnie radną w radzie powiatu i nie wiadomo czy jeszcze raz wystartuje. Głośno było podczas ostatnich wyborów, że zwarła układ z wójtem Bąkiem i za poparcie w drugiej turze miała objąć stanowisko kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Tak się nie stało i te informację należy raczej zaliczyć do plotek. Trudno również oszacować obecne jej szanse na wybór. jednak gdyby wystartowała mogłaby narobić zamieszania. Po jej wynikach z przed trzech lat można dojść do wniosku, że zabrałaby głosy i Cholewińskiemu, i Bąkowi.

Innej miary kandydatem jest Krzysztof Skrzypek. Trzy lata temu startując po raz pierwszy znalazł się w drugiej turze i przegrał małą różnicą głosów. To powinno go zachęcać do następnego startu i typujemy, że wystartuje. Skrzypek może zgarniać głosy wszystkich niezadowolonych i rywalizować z Cholewińskim o głosy nowych mieszkańców gminy, czyli mieszkańców Stalowej Woli, którzy pobudowali domy w gminie Pysznica. Do tej pory byli dość mało aktywną grupą, ale to się na pewno zmieni i mogą stać się języczkiem u wagi. Jak na wiejską gminę, to specyficzny elektorat. Są mu obojętne zadawnione animozje między Pysznicą a Jastkowicami i traktują swoje miejsce zamieszkania jak przedmieścia Stalowej Woli niż wieś ze wszystkimi konsekwencjami. Mamy również informacje, że może pojawić się jeszcze jeden kandydat. Z podaniem jego nazwiska poczekamy jednak do momentu jak będzie to bardziej prawdopodobne niż obecnie, ponieważ dla nas samych jest do duże zaskoczenie..

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozrywka

Więcej w Rozrywka

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

„Serce” Sudołów zyska nowy wygląd

stw24.pl25 października 2021

Społecznicy upiększyli centrum Rzeczycy Długiej

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Złote Gody w Gminie Pysznica

stw24.pl19 października 2021