W Stalowej Woli

W Stalowej Woli powstaje Centrum wspierające działalność organizacji pozarządowych

W Stalowej Woli powstaje Centrum wspierające działalność organizacji pozarządowych

Uruchomienie biura świadczącego nieodpłatnie profesjonalne usługi dla organizacji pozarządowych, w zakresie m.in. obowiązującego prawa, księgowości, marketingu czy tworzenia wniosków dotacyjnych lub sponsorskich – to główne, ale nie jedyne założenia projektu pn. „Centrum Aktywizacji Organizacji Pozarządowych w Stalowej Woli”, które realizuje Stowarzyszenie LATOROŚL w partnerstwie z Gminą Stalowa Wola.

Centrum Organizacji Pozarządowych w Stalowej Woli ma być miejscem przyjaznym dla organizacji pozarządowych oraz aktywnych mieszkańców z Powiatu Stalowowolskiego, działającym dla dobra lokalnej społeczności. Będzie zlokalizowane na II piętrze dawnego budynku dydaktycznego KUL przy ul. Popiełuszki 4.

Skąd pomysł?

Jak wynika z opracowania Stowarzyszenia Klon/Jawor pn. „Podstawowe fakty o organizacjach pozarządowych”, największe bariery, z którymi spotykają się organizacje pozarządowe to m.in. brak zaangażowania członków w pracę organizacji, brak wiedzy oraz nieumiejętność pozyskiwania środków finansowych na realizację swoich celów. Co trzecia organizacja widzi w związku z tym potrzebę udziału w szkoleniach na temat księgowości, skutecznego pozyskiwania środków finansowych, zarządzania organizacją pozarządową oraz budowania wizerunku, promocji i współpracy z mediami.

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom Stowarzyszenie LATOROŚL postanowiło uruchomić punkt, w którym specjaliści: prawnicy, księgowi, marketerzy czy koordynatorzy wniosków finansowanych ze środków zewnętrznych, będą przeprowadzać szkolenia oraz udzielać nieodpłatnie porad organizacjom pozarządowym oraz aktywnym mieszkańcom z Powiatu Stalowowolskiego, działającym dla dobra lokalnej społeczności. Pomysł spotkał się z przychylnością władz Stalowej Woli, które zadeklarowały nieodpłatne użyczenie pomieszczeń na potrzeby organizacji Centrum oraz przekazały wymagany wkład własny w wysokości 20 tys. zł. To pozwoliło Stowarzyszeniu na skuteczne aplikowanie o środki z Programu pn. „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich” Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, dzięki czemu Centrum powstanie oraz będzie funkcjonowało aż do końca listopada 2017 roku.
Całkowita wartość projektu wynosi 210 082,80 zł, w tym dofinansowanie ze środków Fundusz Inicjatyw Obywatelskich to 179 082,80 zł, wkład własny bezgotówkowy (praca wolontarystyczna) – 11 000,00 zł, natomiast wkład własny finansowy planowany do wniesienia przez Gminę Stalowa Wola to 20 000,00zł.

Kto i w jakim zakresie może liczyć na wsparcie?

Z oferty Centrum Aktywizacji Organizacji Pozarządowych będą mogły skorzystać wszystkie organizacje pozarządowe z Powiatu Stalowowolskiego, a także osoby, które zamierzają taką organizację założyć lub działają w tzw. grupach nieformalnych. Projekt zakłada m.in.:

  • realizację czterech 20 – godzinnych cykli szkoleniowych dla 40 przedstawicieli
  • organizacji pozarządowych, pn.: „Podstawy marketingu”, „Tworzymy naszą WWW”, „Wniosek sponsorski krok po kroku”, „Współpraca z mediami”, „Sponsoring w NGO”,
  • uruchomienie 40 stron internetowych dla organizacji pozarządowych z Powiatu Stalowowolskiego,
  • bezpłatne poradnictwo w zakresie: prawa (300 godzin), księgowości (300 godzin), marketingu i komunikacji społecznej (150 godzin) oraz tworzenia wniosków o dofinansowanie (300 godzin),
  • udostępnienie dla organizacji pozarządowych sali konferencyjnej ze sprzętem multimedialnym oraz lokalu wyposażonego w stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu,
  • uruchomienie serwisu internetowego skierowanego do organizacji pozarządowych z Powiatu Stalowowolskiego.

W trakcie trwania projektu Centrum będzie podejmować także inicjatywy zachęcające mieszkańców Powiatu Stalowowolskiego do zrzeszania się w podmiotach ekonomii społecznej, będącej alternatywną formą rozwoju zawodowego na coraz trudniejszym i wymagającym rynku pracy.

Kiedy startujemy?

Organizacje pozarządowe z oferty Centrum będą mogły korzystać od maja 2016 roku. Wynika to z konieczności przeprowadzenia niezbędnych prac adaptacyjnych
w pomieszczeniach przeznaczonych na funkcjonowanie Centrum.

O szczegółach oferty Centrum Organizacji Pozarządowych poinformujemy wkrótce za pośrednictwem specjalnie przygotowanej strony internetowej.

źródło: COP w Stalowej Woli

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oddział Neonatologiczny w Stalowej Woli ma nowego szefa

stw24.pl20 kwietnia 2021

Oszustwa na spis powszechny- Nie daj się oszukać !

stw24.pl20 kwietnia 2021

“Motyle” coraz wyżej w punktacji drużynowej

stw24.pl20 kwietnia 2021

11 czerwonych serc stanie w Powiecie Stalowowolskim

stw24.pl19 kwietnia 2021

Ochronne szczepienia lisów wolno żyjących

stw24.pl19 kwietnia 2021

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021