W Stalowej Woli

W szpitalu będą wielomilionowe inwestycje

W szpitalu będą wielomilionowe inwestycje

Jest szans, że w przyszłym roku powstanie nowy blok operacyjny w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.  W pierwszym kwartale przyszłego roku powiat ma złożyć wniosek o dofinansowanie. Jest to wielomilionowa inwestycja i starostwo samo jej nie udźwignie, dlatego też liczy na pomoc samorządów gminnych.

Do końca przyszłego roku blok operacyjny ma być dostosowany do obowiązujących przepisów. Inwestycja ta jest planowana od lat, a jej realizacja była stale przesuwana.  Jeśli samorząd otrzyma dofinansowanie, to w przyszłym roku prawdopodobnie blok powstanie. Będzie się mieścić na II piętrze pawilonu diagnostyczno – zabiegowego. Ma powstać 5 sal operacyjnych, 6 stanowisk wybudzeniowych i 3 sale endoskopowe (dla zabiegów gastroskopii, kolonoskopii, sala rtg dla zabiegów endoskopowych). Sale te będą z wyposażeniem.
Szacunkowy koszt tego zadnia, to koło 20 mln zł, w tym wyposażenie ma kosztować 5,3 mln zł.

Inwestycja ta może być dofinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w maksymalnej wysokości 5 proc. kosztów kwalifikowanych.
Jak zaznacza Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski, powiat może otrzymać 10 mln zł dofinansowania. – To jest dużo pieniędzy, ale ile dokładnie będzie kosztował blok operacyjny tego nie wiemy. Mamy tylko i wyłącznie kosztorys inwestorski, który opiewa na kwotę około 20 mln zł. Myślę, że to będzie mniej. Nie będę ukrywał, że liczę też na pomoc samorządów gminnych i samorządu miejskiego.  Myślę, że Stalowa Wola jako miasto też musi się poczuć odpowiedzialna za nasz szpital. To , że się nazywa powiatowy nie znaczy, że jest przynależny tylko i wyłącznie do starostwa. Ta placówka jest naszym dobrem wspólnym. Liczę, że pan prezydent też dorzuci  troszkę gotówki. Nie chcemy tego „do kapelusza”, ale rozliczyć się na tej zasadzie, że  przekażemy pewne nieruchomości, które są dla miasta potrzebne, chociażby pomieszczenia i działkę przy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, gdzie prezydent planuje stworzenie muzeum COP-u.  Również chcemy przekazać dla miasta dużą, prawie hektarową działkę przy ul. Hutniczej – mówi starosta.

Szpital w przyszłym roku czekają duże inwestycje, które będą prowadzone w jednym czasie, to przebudowa szpitalnego oddziału ratunkowego, budowa lądowiska, a także, jeśli uda się uzyskać dofinansowanie, także bloku operacyjnego.
Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021