W Stalowej Woli

W tym roku zima dała miastu „po kieszeni”

W tym roku zima dała miastu „po kieszeni”

Dodatkowo 600 tys. zł zabezpieczyli radni w budżecie Stalowej Woli,podczas ostatniej sesji Rady Miasta, na zimowe utrzymanie dróg, chodników, przystanków autobusowych.

– Zima dla nas to też wydatki. Niestety nie mamy tej dobrej informacji, jak to bywało w latach poprzednich, że mogliśmy zaoszczędzić na tej porze roku. Obecnie ta długa zima powoduje konieczność zabezpieczenia dodatkowych środków. Rachunki za miesiąc zimowego utrzymania miasta wynoszą blisko pół miliona złotych – mówił podczas sesji prezydent Lucjusz Nadbereżny.
Za to, by chodniki i drogi miejskie były w odpowiednim stanie w zimie odpowiedzialny jest Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli, z którym gmina podpisała umowę na tę usługę. Musi on zadbać o to, by było odśnieżone i posypane piaskiem 126 km ulic, 403 024 mkw. chodników, ścieżek rowerowych, parkingów gminnych i osiedlowych oraz 165 przystanków autobusowych.
Trzeba zaznaczy, że miasto nie płaci tylko za samą wykonaną usługę, ale też za gotowość do pracy.

Jak podaje MZK obowiązuje kolejność w odśnieżaniu poszczególnych dróg i osiedli. Drogi, które  są w II standardzie zimowego utrzymania, mają I i II kolejność odśnieżania, co oznacza, że rozpoczęcie odśnieżania i posypywania ma nastąpić do 1 godziny od rozpoczęcia opadów lub wystąpienia śliskości, gołoledzi, a po ustaniu opadów śnieg i śliskość mają być usunięte do 4 godzin.

W I kolejność są takie ulice jak: Al. JP II, ul. Broniewskiego, ul. Floriańska, ul. Grabskiego, ul. Hutnicza, ul. Krzywa, ul. Kwiatkowskiego, ul. Narutowicza, ul. Obrońców Pokoju, ul. Obrońców Westerplatte, ul. Ofiar Katynia, ul. Okulickiego, ul. Orzeszkowej, ulica osiedlowa k/bazyliki, osiedlowa KEN-Al. JP II 13, ul. Rozwadowska, ul. Rynek, ul. Sandomierska, ul. Siedlanowskiego, ul. 1 Sierpnia, ul. Skoczyńskiego, ul. Solidarności, ul. Wojska Polskiego, ul. Wolności, ul. Wyszyńskiego, zjazdy i wjazdy na wiadukt na ul. KEN, łącznik ul. Popiełuszki z ulicą osiedlową, ul. Bojanowska, ul. Brandwicka, łącznik Al. JP II – ulicą osiedlowa, ul. COP.

W II kolejności piaskarki wyjeżdżają na ulice na takich osiedlach jak: os. Śródmieście, os. Centralne, os. Młodynie, os. Poręby, os. Skarpa, os. Pławo, os. Lasowiaków, os. Zatorze, os. Podlesie, os. Widok, os. Rozwadów, os. Piaski, os. Hutnik.

W III kolejności są odśnieżane drogi, zakwalifikowane do III standardu, czyli do 6 godzin po ustaniu opadów, są to ulice na osiedlach: os. Charzewice, os. Energetyków, os. Swoły, os. Zasanie.

Natomiast w IV kolejności na polecenie urzędu miasta, są utrzymywane miejsca zaliczone do IV standardu, czyli drogi szutrowe, parkingi i chodniki osiedlowe, przystanki autobusowe. Z tych miejsc śnieg i śliskość ma być usunięta do 8 godzin od ustania opadów.

Chodniki, które przylegają do prywatnych posesji mają obowiązek utrzymywać właściciele tych nieruchomości.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021