W Stalowej Woli

W warsztatach szkolnych powstanie muzeum COP-u

W warsztatach szkolnych powstanie muzeum COP-u

Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego ma powstać w warsztatach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ul. Hutniczej w Stalowej Woli. Miasto już zrobiło pierwsze kroki w tym kierunku i stara się o dofinansowanie tej inwestycji, której wartość opiewa na kwotę 20 mln zł.

W tych warsztatach już funkcjonowała stała wystawa pt. „COP dla przyszłości” , były tam też i czasowe ekspozycje oraz różnego rodzaju warsztaty. Wszystkie te działania koordynowało Muzeum Regionalne. Jednak już od jakiegoś czasu obiekt ten ze względu na warunki techniczne jest zamknięty. Niewykluczone, że w ciągu najbliższych kilku lat powstanie tu nowoczesne muzeum COP-u. O to stara się tak miasto jak i muzeum.

– Stalowa Wola od lat jest odpowiedzialna za pamięć i tożsamość Centralnego Okręgu Przemysłowego. Dzięki programowi, który został zaproponowany przez  Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Kultury i marszałka województwa podkarpackiego, zostały zgłoszone do kontraktu terytorialnego województwa projekty prezydenckie w zakresie kultury.  Projekty te otrzymają dodatkową punktację przy ubieganiu się o środki z dużego programu ministerialnego „Infrastruktura i środowisko”. My będziemy aplikować o wytworzenie muzeum COP na bazie warsztatów przy ZSP nr 1. To bardzo ciekawy i piękny obiekt z punktu widzenia technicznego – mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Wartość tego projektu opiewa na kwotę ponad 20 mln zł, miasto może otrzymać dofinansowanie w wysokości ponad 17 mln zł. Projekt, który nawiązuje do tradycji gospodarczej Polski, COP-u, i wskazuje Stalową Wolę jako perłę, przygotowuje Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego. Zakłada on  stworzenie w pełni interaktywnego, multimedialnego muzeum myśli technicznej, które ma jednocześnie pokazywać ważne eksponaty historyczne, a także wpisywać się w szlak COP – u .  Prezydent dodaje, że to stalowowolski muzeum byłoby najważniejszym punktem na tym szlaku, pokazującym największe osiągnięcia COP-u.

W przyszłym roku miasto ma składać aplikację docelową, a obecnie jest złożona  tzw. fiszka. Jak zaznacza prezydent Nadbereżny, dokumenty te złożyło miasto, bo takie były wskazania, natomiast będzie zabiegać o to,  żeby to muzeum mogło realizować tę inwestycję i żeby to ono było liderem tego projektu.
Docelowa aplikacja będzie  składana w I kwartale 2017 roku, w tym okresie będzie też rozstrzygnięcie. Jeśli uda się pozyskać dofinansowanie, to czas realizacji tego projektu przypadnie na lata 2017 – 2019.  Dużych nakładów finansowych będzie wymagał remont tego obiektu, szczególnie stropu i świetlików, które nie są w najlepszym stanie.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oddział Neonatologiczny w Stalowej Woli ma nowego szefa

stw24.pl20 kwietnia 2021

Oszustwa na spis powszechny- Nie daj się oszukać !

stw24.pl20 kwietnia 2021

“Motyle” coraz wyżej w punktacji drużynowej

stw24.pl20 kwietnia 2021

11 czerwonych serc stanie w Powiecie Stalowowolskim

stw24.pl19 kwietnia 2021

Ochronne szczepienia lisów wolno żyjących

stw24.pl19 kwietnia 2021

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021