W Stalowej Woli

Wakaty w komendzie. Problem ciągnie się od lat

Wakaty w komendzie. Problem ciągnie się od lat

Rozmowa z Lucjanem Maczkowskim, komendantem Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli.

Od lat w stalowowolskiej komendzie jest ten sam problem. Wakaty. Czy jest szansa, że uda się ich liczbę zmniejszyć?

W stalowowolskiej komendzie mamy 220 etatów. Tylu powinno pracować policjantów. Jednakże obecnie mamy 20 wakatów. To jest bardzo dużo, najwięcej na Podkarpaciu. Żadna inna komenda powiatowa czy miejska nie ma tyle. Ten stan utrzymuje się od kilku lat.

Rozmawiałem z komendantem wojewódzkim, zapewnił mnie, że jeśli policjanci z innej części kraju będą chcieli przenieść się na Podkarpacie, to w pierwszej kolejności będą kierowani do Stalowej Woli. Prowadzimy również nabór na nowych policjantów, przyjęliśmy 3 osoby. Jednakże nowi funkcjonariusze muszą przejść półroczny kurs. Ta liczba, to jednak kropla w morzu potrzeb. Zapewniono mnie również, że po zakończonych Światowych Dniach Młodzieży, policjanci z Oddziałów Prewencji Policji KWP w Rzeszowie, którzy mieszkają w promieniu 50 km od Stalowej Woli będą mogli przyjść do pracy w naszej komendzie. I najważniejsze, komendant wojewódzki obiecał, że jeden z najbliższych naborów zrobiony zostanie pod naszą komendę.

Do jakiego wydziału trafiają nowi policjanci?

Zasada jest taka, że wszyscy nowo przyjęci z tzw. cywila są najpierw kierowani do prewencji, czyli do patroli na mieście.

Kilka lat temu została zlikwidowana Straż Miejska w Stalowej Woli. W związku z tym policja ma więcej pracy. Czy nie brakuje tej dodatkowej służby mundurowej w mieście?

– Utrzymanie strażników kosztowało budżet miasta około 1 mln zł. Teraz miasto przekazuje nam pieniądze na tak zwane służby ponadnormatywne. W tym roku od miasta otrzymaliśmy 183 tys. zł na ten cel. Te patrole pracują dla dobra społeczności lokalnej, zajmują się też sprawami, które miała w swoich obowiązkach straż miejska. Policjanci, którzy działają w służbach ponadnormatywnych, obowiązki te pełnią poza swoimi etatowymi godzinami pracy, np. podczas urlopów. Wtedy mają 4-godzinną służbę, za którą otrzymują dodatkowe wynagrodzenie. Moim zdaniem, takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla komendy jak i dla miasta.

W ubiegłym roku stalowowolska komenda nieco zmieniła swoje oblicze, przeszła generalny remont. Czy planowane są kolejne inwestycje?

Końcem roku sfinalizowaliśmy kapitalny remont naszej komendy. Inwestycja ta kosztowała około 4 mln zł. A rok wcześniej zrobiliśmy elewację zewnętrzną. Można powiedzieć, że to historyczne inwestycje, gdyż jak pamiętam, a pracuję tu już 23 lata, zawsze były tylko remonty kosmetyczne. W tym roku chcielibyśmy zakończyć inwestycje remontowe od strony ul. 1 Sierpnia. Muszę zaznaczyć, że ubiegły rok był szczególny dla naszej komendy, otrzymaliśmy sztandar, którego wręczenie odbyło się 18 lipca podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji w Stalowej Woli. Dzięki temu teraz na różnych uroczystościach możemy godnie reprezentować jednostkę.

Do jakich przestępstw i wykroczeń dochodzi najczęściej na terenie Stalowej Woli i powiatu? Czy bezpieczeństwo się poprawia?

Statystyka pokazuje, że największym problemem są przestępstwa przeciwko mieniu, czyli kradzieże, kradzieże z włamaniem, uszkodzenia mienia, do tego dochodzą rozboje, ale jest ich stosunkowo mało. Bezpieczeństwo miasta idzie w dobrym kierunku. Gdyby jeszcze w tym roku udało nam się zmniejszyć liczbę wakatów, to przełożyłoby się to na poprawę bezpieczeństwa.

A na zakończenie jeszcze dwa prywatne pytania. Kiedyś uprawiał Pan sport zawodowo, a czy teraz kontynuuje Pan to hobby.  I jeszcze jedno. Krążą plotki, ze podobno ma Pan zostać Komendantem Wojewódzkim. Czy to prawda?

Zawsze byłem aktywnym sportowcem, kiedyś grałem wyczynowo w koszykówkę, w klubach pierwszoligowych jak Stal Stalowa Wola, Baildon Katowice, Siarka Tarnobrzeg. Obecnie spaceruję i chodzę na siłownię, zaś wiosną, latem i jesienią jeżdżę na rowerze. Gram też w halową piłkę nożną. A jeśli chodzi o drugie pytanie, to są plotki. Chociaż każdy chciałby nim zostać, ale jestem komendantem powiatowym w swoim mieście, które bardzo dobrze znam. Tu się urodziłem, wychowałem, spędziłem większość życia. Obecna funkcja w pełni mnie satysfakcjonuje.

Rozmawiała Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Ostre strzelanie na poligonie

stw24.pl30 lipca 2021

Kwalifikacja wojskowa 2021

stw24.pl29 lipca 2021

Przed nami X Jubileuszowy Rajd Honoru

stw24.pl29 lipca 2021

Weź udział w stalowowolskim Jarmarku Lasowiackim

stw24.pl29 lipca 2021

Wycieczka autobusowa – „Bliskie spotkania z architekturą”

stw24.pl29 lipca 2021

Grali o Puchar Starosty

stw24.pl29 lipca 2021

Onko Tour – Rowerem po zdrowie

stw24.pl28 lipca 2021

Powiat przejmuje „Medyka”, szkołą nadal będzie kierował Robert Grzyb

stw24.pl23 lipca 2021

Będzie remont sali sportowej przy CEZ w Stalowej Woli

stw24.pl23 lipca 2021