kultura i rozrywka

Warszawski historyk dla Stalowej Woli

Warszawski historyk dla Stalowej Woli

Wielkie inwestycje II RP i… historie osobiste wielkiego Polaka – w najnowszych publikacjach prof. Drozdowskiego

Nie każdy naukowiec potrafi tak ciekawie i przystępnie opowiadać o swojej dziedzinie, budząc zainteresowanie i sympatię słuchaczy, jak warszawski historyk, prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski. W Stalowej Woli znany jest już od lat osiemdziesiątych ze swoich wystąpień, popularyzujących dzieje II Rzeczypospolitej.

DROZDOWSKI zaproszenie A5 _1

Najnowsza książka profesora aż się prosi o prezentację w Stalowej Woli. Jest to bowiem „Historia Centralnego Okręgu Przemysłowego”, obszerna, szczegółowa monografia, ciekawie napisana, przynosząca wiele szczegółowych informacji, a jednocześnie stanowiąca syntezę dotychczasowej wiedzy. Ważne miejsce w tej monografii zajmuje Stalowa Wola, sztandarowa inwestycja COP.
Książka porusza nie tylko zagadnienia genezy i budowy COP, pokazuje również wizje przyszłości, zarysowane przez jego twórców, jak wiemy, niezrealizowane z powodu wybuchu II wojny światowej. Istotną częścią publikacji jest przedstawienie opinii o COP-ie, prezentowanych w czasach realizacji tego planu, jak i w okresie PRL, a także III RP. Na uwagę zasługuje kronika COP, obejmująca istotne wydarzenia w realizacji tego dzieła od końca 1935 do jesieni 1939 roku, rozpisana bardzo szczegółowo na kilkudziesięciu stronach książki. Całości dopełnia obszerna bibliografia i indeks osobowy. Warto dodać, że ponad 480-stronicowy tom zawiera liczne ilustracje archiwalne, w tym mało znane lub dotąd niepublikowane.

Promocja tej monografii i spotkanie z jej Autorem odbędzie się we wtorek 26 stycznia o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej Biblioteki Międzyuczelnianej w Stalowej Woli przy ul. Popiełuszki 10. Organizatorami spotkania są stalowowolskie Muzeum Regionalne i Miejska Biblioteka Publiczna, a poprowadzi je Anna Garbacz.

DROZDOWSKI zaproszenie PADEREWSKI _1 (002) (1)

Tego samego dnia, przed południem (o godz. 11.00), prof. M.M. Drozdowski zaprezentuje inną swoją niedawno wydaną książkę (opracowaną wspólnie z Xymeną Pilch-Nowakowską) „Ignacy Jan Paderewski we wspomnieniach jemu współczesnych”. Ta promocja odbędzie się – nieprzypadkowo – w stalowowolskiej Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. I.J. Paderewskiego. Sylwetka wielkiego pianisty i polityka wkrótce także stanie się tematem serialu muzycznego „Muzy mistrza Paderewskiego” – obecnie trwają prace nad scenariuszem filmu, o czym również opowie prof. Drozdowski.

Na oba spotkania wstęp jest wolny.

źródło: Muzeum Okręgowe w Stalowej Woli

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021