W Stalowej Woli

Warsztaty dla pszczelarzy z powiatu stalowowolskiego

Warsztaty dla pszczelarzy z powiatu stalowowolskiego

50 pszczelarzy z Powiatu Stalowowolskiego wzięło udział w warsztatach zorganizowanych dla nich przez Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli. Zajęcia odbyły się w dniu 8 sierpnia 2015 roku w pasiekach na Ziemi Przemyskiej.

DSC_0027
Organizowane przez Powiat Stalowowolski warsztaty dla pszczelarzy stały się już inicjatywą cykliczną. Przypomnijmy, że dokładnie rok temu zabraliśmy 50 hodowców pszczół do jednej z najbardziej znanych pasiek w Polsce – pasieki „Barć” w Kamiannej. Tym razem, we współpracy z prezesem Związku Pszczelarzy Ziemi Przemyskiej – Zdzisławem Kilonem, przygotowaliśmy dla nich warsztaty pszczelarskie w pasiece ekologicznej w Więckowicach koło Jarosławia, prowadzonej przez Jerzego Bańkowskiego. Tu zapoznali się z obostrzeniami oraz wymogami, jakie musi spełniać pasieka, aby produkowany przez nią miód mógł nosić oficjalnie miano „ekologicznego”.

DSC_0091
Następnie, pszczelarze z Powiatu Stalowowolskiego udali się z wizytą do gospodarstwa pasiecznego w Chorzowie w gminie Pruchnik, prowadzonego przez Piotra Blajera. Działa ono pod nazwą „Królewskie Miody” i jest jednym z największych tego typu gospodarstw w kraju. – Dla naszych pszczelarzy była to niezwykle ciekawa wizyta, bo z jednej strony mieli okazję przekonać się z bliska, jak funkcjonuje potężna, bo licząca ponad 500 uli pasieka, a z drugiej strony mogli podejrzeć najnowocześniejsze technologie w gospodarce pasiecznej, bo takie właśnie Piotr Blajer u siebie stosuje. Nasi pszczelarze mieli do niego wiele pytań natury technicznej. Dlatego myślę, że te warsztaty były dla nich ciekawe i pożyteczne – komentuje Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim Starostwie Powiatowym, który odpowiadał za ich organizację.

DSC_0168

Na terenie Powiatu Stalowowolskiego działa ponad 120 hodowców pszczół zrzeszonych w kilku kołach. Tutejsze Starostwo Powiatowe stara się konsekwentnie wspierać to środowisko. Przypomnijmy, że w sierpniu ubiegłego roku zorganizowaliśmy dla nich nie tylko warsztaty, ale też I Forum Pszczelarskie, poświęcone ochronie pszczół pt. „Stalowa pszczoła nie istnieje”. W tym roku będzie podobnie: najpierw zorganizowaliśmy warsztaty, a na dzień 18 września 2015 roku zaplanowaliśmy organizację II Forum Pszczelarskiego. – Tak jak w roku ubiegłym, odbędzie się ono w stalowowolskiej Bibliotece Międzyuczelnianej. W programie znajdą się ciekawe wykłady oraz informacje dla pszczelarzy, właścicieli pasiek oraz producentów i dystrybutorów artykułów pasiecznych. Odbędzie się również kiermasz miodów oraz produktów pszczelich, który w ubiegłym roku przyciągnął tak wielu fanów złocistego nektaru. Zaznaczam, że będą to miody najwyższej jakości z lokalnych pasiek, a nie podróbki niepewnego pochodzenia – mówi naczelnik Janiec.
Szczegóły oraz dokładny program II Forum Pszczelarskiego podamy wkrótce.

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021