Fotorelacje

Wciąż walczą o prawa dla pracowników

Wciąż walczą o prawa dla pracowników

Tradycyjnie już 31 sierpnia, w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych odbywa się uroczyste spotkanie pod krzyżem przed Narzędziownią Huty Stalowa Wola.  W tym roku przypada 36. rocznica tego ważnego wydarzenia dla wielu pracowników.

Na uroczystości obecny był  m.in. biskup Edward Frankowski, senator Janina Sagatowska, starosta Janusz Zarzeczny,  przedstawiciele Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola i Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”, a także pracownicy.

– Jak co roku spotykamy się pod krzyżem, który postawili pracownicy strajkujący na Narzędziowni. Naszym obowiązkiem jest by kultywować to, co zostało rozpoczęte  w 1980 r. Nie ukrywam, że nie wszytko zostało zrobione tak jak trzeba. Mamy ogromne pretensje do nas samych, że nie dopilnowaliśmy tego, że nie poszliśmy tą drogą, która została wytyczona w 1980 r. Mam również świadomość tego, że nieraz trzeba mocno dostać po plecach, żeby pójść w dobrą stronę  i zawrócić. Wydaje mi się, że w tej chwili zawróciliśmy ze złej drogi. Liczę, że PiS dokona tego. Ten ogromny ciężar spoczywa obecnie na rządzących. Wierzę, że oni to widzą i czują – mówił Henryk Szostak, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Huty Stalowa Wola.

Przypomniał, że przez 8 lat związkowcy walczyli o prawa pracownicze, jeździli na manifestacje, zakuwali się w łańcuchy pod Sejmem, a i tak ówczesna ekipa radząca zrobiła to, co chciała. Rząd nie prowadził dialogu, uważał, że wie wszystko.
– W tej chwili postawiliśmy na PiS i uważamy, że tylko ta partia może coś jeszcze dla pracowników zrobić i zmienić złą tendencję, która została wytyczona. Do tej pory PiS zrealizował 7 naszych postulatów,  których  wcześniej, przez 8 lat nie można było wykonać. Pozostał jeszcze postulat związany z  tematem emerytury. Mam nadzieję, że zostanie on wypracowany w duchu porozumienia z pracownikami i ze związkami – zaznaczał Szostak. Podkreślał, że najważniejsze jest to, by wrócił dialog społeczny. – Liczę na to, że przy stole będziemy załatwiać swoje sprawy, a nie na ulicy jak do tej pory bywało –  mówił związkowiec.
Przedstawiciele władz, związków, a także pracownicy złożyli wieńce pod krzyżem. Była też wspólna modlitwa za pracowników, którą poprowadził bp Edward Frankowski.
Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

“Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

“Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

stw24.pl24 marca 2020

Koronowirus-kolejna ofiara śmiertelna na Podkarpaciu

stw24.pl20 marca 2020

W niedzielę transmisja mszy z Klasztoru Kapucynów

stw24.pl13 marca 2020