Bez kategorii

Wizyta Andrzeja Dudy w USA – okiem Ambasadora Stalowej Woli Omara Sangare.

Wizyta Andrzeja Dudy w USA – okiem Ambasadora Stalowej Woli Omara Sangare.

Czy Polska będzie lepiej reprezentowana? Może po wyborach. I z Trzaskowskim, na czele.

Bo ostatnia wizyta obecnego prezydenta znowu nas skompromitowała. To nie była „randka w ciemno”. Andrzej musiał się wytłumaczyć, dlaczego przylatuje właśnie na chwilę przed wyborami w Polsce. Powiedział, że ta wizyta to wynik wcześniejszych ustaleń z Trumpem i że ta wizyta jest niezwykle ważna ze względu na sprawy bezpieczeństwa. Biznes, który udało się Donaldowi teraz załatwić, to między innymi, przeniesienie wojsk amerykańskich z Niemiec, za które – jak dumie Trump zaznaczył podczas konferencji – zapłaci Polska. Zastanawiam się tutaj, czy Rosja rzeczywiście nam dzisiaj zagraża bardziej niż wirus. Trump ma z Putinem swój „polityczny romans” od dawna, więc nie rozumiem, dlaczego Putin jest dla nas dzisiaj zagrożeniem, przed którym muszą nas bronić Amerykanie. Czy naprawdę musimy się zabezpieczyć przed sojusznikiem Trumpa swoją ojczystą kartą kredytową?

Na tej konferencji Andrzej patrzył na Donalda z wiarą, oddaniem i przejęciem. Miałem wrażenie, że Donald wyglądał dla Andrzeja smaczniej niż McDonald’s. Trump powiedział, że łączy ich obu „specjalna relacja” i chociaż Donald wyglądał na znudzonego podczas konferencji, to jednak ucieszył mnie fakt, że Andrzej wyglądał jakby powoli, zaczął odkrywać, u siebie znaczenie miłości homoseksualnej. Brawo! Ciekawe czy sam siebie za to potępi? Odkąd jestem obywatelem polskim z urodzenia i amerykańskim z wyboru – życzę im prywatnie wszystkiego najlepszego na „nowej drodze życia”. Chociaż nie chciałbym płacić za ten ślub polityczny. „Chocholi taniec” wygląda lepiej na scenie teatralnej niż politycznej. Te manewry pseudo-militarne są w rzeczywistości, tylko biznesowe.

W Stanach nie mówiło się o tej wizycie dużo, a jeśli, to – jak w telewizji CNN – że obydwaj mają podobny profil polityczny, w którym łamie się prawa człowieka. To był mały samolot z Polski z wielkimi aspiracjami. Andrzej podkreślał wagę misji polskich lekarzy wojskowych wysłanych do USA, aby pomagać w poszukiwaniu szczepionki. To jeszcze jeden polski „rzut na szaniec”, my zawsze pierwsi do boju, a rezultatów walki nie widać. Zastanawiam się też, w jaki sposób ta współpraca może być kontynuowana, kiedy zupełnie niedawno Donald wprowadził zakaz wydawania wiz pracowniczych. A może Polacy znowu są potrzebni do „roboty na czarno”?

Polski prezydent chwalił się, mówiąc o relacjach, z Trumpem, że „mamy jednakowe spojrzenie na sprawę tego, w jaki sposób należy prowadzić politykę i o co w niej chodzi”. Ma rację. Obydwaj skutecznie dokonują podziałów społecznych w swoich krajach, a w sprawie szerszego rozumienia „polityki”, to oczywiście wiadomo, co w niej chodzi – chodzi o pieniądze. Tylko w tym sojuszu to Polska zostanie zaproszona do kasy. Będziemy płacić za utrzymywanie jeszcze większej ilości amerykańskiego wojska sprowadzonego z Niemiec. Wątpię, że Niemiec będzie „płakał, kiedy będzie oddawał”. Będziemy też pewnie zamawiać kolejne samoloty – „niebite, niepalone” – ale za których serwis trzeba będzie płacić w dolarach.

Andrzej zabiega o rozbudowanie amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce i chęć mianowania jej „Twierdzą Trumpa” – podczas gdy, tak naprawdę – to nazwisko raczej znika z budynków Nowego Jorku na życzenie właścicieli prywatnych apartamentów, jako ich wyraz braku poparcia dla prowadzonej polityki w USA, a także, by utrzymać wartość zakupionych lokali. Przed wizytą polski Prezydent został zmuszony do przejścia przez testy medyczne, żeby się upewnić, że nie ma wirusa. Czy Trump również przeszedł taki test przed spotkaniem? Wątpię. Parę dni temu apelował o zmniejszenie liczby testów, bo w jego pojęciu – to źle wpływa na statystykę w trakcie epidemii w Stanach. Ta zasada nie dotyczyła jednak Andrzeja. Na spotkaniu byli blisko obok siebie jak zakochani na randce. Mam nadzieję, że Andrzej nie przywiezie po tym spotkaniu wirusa do kraju.

Omar Sangare

Dr Omar Sangare-aktor, reżyser, producent, wykładowca i pisarz. Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. Studiował pod okiem m.in. Tadeusza Łomnickiego i Andrzeja Wajdy. Zaproszony przez Brytyjsko-Amerykańską Akademię Teatralną, współpracował z Jeremym Ironsem i Derkiem Jacobim w Balliol College w Oksfordzie. W 2006 roku otrzymał stopień naukowy doktora w Akademii Teatralnej w Warszawie. Wykładał m.in. w Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, San Diego i Santa Barbara, Uniwersytecie Wesleyan, The New School University w Nowym Jorku oraz w Akademii Muzycznej i Teatralnej w Londynie. Od wielu lat wykłada na Wydziale Sztuk Teatralnych w Williams College, uczelni wyższej zajmującej przodującą pozycję w rankingu America’s Best Colleges. Od nadchodzącego roku akademickiego, profesor zwyczajny Omar Sangare przejmuje stanowisko dziekana na tej uczelni. Od ponad dziesięciu lat, Omar Sangare jest ważną postacią świata artystycznego w Nowym Jorku – jest tam dyrektorem artystycznym największego na świecie festiwalu monodramów w Theatre Row na Manhattanie, United Solo.

Więcej na Onet Kultura w wywiadzie.

https://kultura.onet.pl/wywiady-i-artykuly/omar-sangare-bylem-cudem-nad-sanem-wywiad/xlkyygm

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bez kategorii

Więcej w Bez kategorii

Planowane wyłączenia

stw24.pl8 grudnia 2020

Stalowa Wola w gronie polskich liderów inwestycji

stw24.pl16 października 2020

W wypadku w Katach zginął mieszkaniec Stalowej Woli

stw24.pl12 października 2020

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl28 lipca 2020

Bezpieczny autobus – wykaz miejsc kontroli autokarów

stw24.pl8 lipca 2020

Huta Stalowa Wola wzięła udział w #GaszynChallenge -VIDEO

stw24.pl1 lipca 2020

UWAGA! Prognozowane burze z gradem

stw24.pl12 czerwca 2020

Przerwa w dostawie wody

stw24.pl8 czerwca 2020

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl5 czerwca 2020