W powiecie

A jednak w Turbi będzie lotnisko…..nie polder zalewowy .

A jednak w Turbi będzie lotnisko…..nie polder zalewowy .

Paweł Gardy wójt Gminy  Zaleszan  dziękuje wszystkim, którzy poparli protest Rady Gminy w Zaleszanach dotyczący lokalizacji polderu przeciwpowodziowego m. in. na terenie lotniska w Turbi. Dzięki czemu udało się je uratować od pewnej likwidacji.

Jak zaznacza wójt, protesty na stronie www.powodz.gov.pl podczas prowadzonych konsultacji od 22 czerwca były słyszalne także wśród najwyższych urzędników.

– Według mojej wiedzy strona ta została „bombardowana” w sposób ciągły i z odpowiednimi do tej sytuacji komentarzami. Komentarze różnej maści też pojawiały się na różnych forach i pod artykułami prasy internetowej. Dziękuję też zainteresowaniu się osobistym, naszym problemem Starosty Stalowowolskiego, Marszałka Województwa i Wojewody Podkarpackiego Dzięki naszym wspólnym działaniom udało się uratować rozwojowe lotnisko w Turbi i teraz będzie mogło funkcjonować normalnie i myśleć o dalszym rozwoju – stwierdza wójt.
Przypomnijmy, lotnisko w Turbi miało znaleźć się na terenie suchego polderu „San Pilchów”, taką koncepcję jego usytuowania przedstawił Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach opracowywanego Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym Regionu Wodnego Górnej Wisły. Polder ten jest dalej dalej planowany do realizacji, jednakże na posiedzeniu Komitetu Sterującego Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym Regionu Wodnego Górnej Wisły, który odbył się 30 czerwca w Krakowie przedstawiono m. in. zaproponowane nowe zasięgi planowanych polderów.
– Nadal uważam, że lokalizację polderu w tym miejscu, można porównać do budowania wałów na Giewoncie – stwierdza wójt. Zaznacza, że ten kto wykonywał opracowanie odniósł się do stanu wód z 2010 r. , kiedy była powódź na terenie powiatu tarnobrzeskiego. Wtedy San nie wyszedł z koryta. Zabezpieczenie tej rzeki w gminie Zaleszany jest solidne.

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Starosta przedstawił kadrze nową p.o. dyrektora szpitala

stw24.pl2 sierpnia 2021

Kontynuacja budowy chodnika w Chwałowicach

stw24.pl2 sierpnia 2021

Z Lubina do Krynicy Zdrój, rowerami dla Bartusia

stw24.pl2 sierpnia 2021

Kwalifikacja wojskowa 2021

stw24.pl29 lipca 2021

Weź udział w stalowowolskim Jarmarku Lasowiackim

stw24.pl29 lipca 2021

Grali o Puchar Starosty

stw24.pl29 lipca 2021

Powiat przejmuje „Medyka”, szkołą nadal będzie kierował Robert Grzyb

stw24.pl23 lipca 2021

Będzie remont sali sportowej przy CEZ w Stalowej Woli

stw24.pl23 lipca 2021

Brzegi rzeki San połączone dwiema nitkami mostu powstającego w ramach budowy S19

stw24.pl20 lipca 2021