W Stalowej Woli

Wolą las niż nowe bloki

Wolą las niż nowe bloki

W przyszłym roku ma się rozpocząć budowa dwóch bloków komunalnych-czynszowych przy ul. Orzeszkowej w Stalowej Woli w ramach Stalowowolskiego Programu Budownictwa Wielorodzinnego „Z Perspektywą w Stalowej Woli”. Inwestycji tej sprzeciwia się Polski Polski Klub Ekologiczny „Przyjaciele ziemi”. Protestują przeciwko wycince drzew, przy okazji tej inwestycji.

Stanowisko klubu, podczas sesji Rady Miasta przedstawiła jego szefowa, a jednocześnie radna Urszula Serafin-Bąk. Nawiązała również do kwestii planów miasta co do poszerzenia cmentarza.

– Polski Klub Ekologiczny „Przyjaciele ziemi” stanowczo sprzeciwia się budowie bloków, a w dalszej perspektywie lokalizacji cmentarza na terenie lasu przy ul. Orzeszkowej. Las stanowi jedyną, naturalną ochronę przed zanieczyszczeniami emitowanymi przez zakłady zgrupowane wokół Huty Stalowa Wola. Zalesiony obszar jest naturalną barierą ochronną dla osiedla Metalowców i całego miasta przed hałasem, który jest zmorą dla mieszkańców, szczególnie latem. Las przy ul. Orzeszkowej przyczynia się do zachowania równowagi środowiska, ochrony ujęć wody pitnej, oraz zapewnia komfort egzystencji mieszkańców osiedla – mówiła radna.

Jak podkreślała, za stanowiskiem klubu ekologicznego, przemawiają najnowsze dane opublikowane w raporcie Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z 2014 roku, z których wynika, że Stalowa Wola jest pierwszej trójce miast na Podkarpaciu pod względem emitowanych gazów, po Mielcu i Rzeszowie. Są tu ulokowane firmy branży metalowej, co ma duży wpływ na zanieczyszczenie środowiska. Z tego też powodu wiele osób narzeka na unoszące się przykre zapachy, szczególnie wieczorem, co może się przyczyniać do większej zachorowalności.

– Zaniepokojenie planami wycinki lasu wyraziliśmy już w 2007 roku. Mieszkańcy świadomi zagrożeń związanych z degradacją środowiska i zagrożeniem zdrowia w 2011 roku utworzyli komitet mieszkaniowców osiedla Metalowców. Zebrano wówczas 1000 podpisów sprzeciwiających się wycince lasu. W październiku 2015 rok zwrócili się do klubu, wpłynął kolejny protest od mieszkańców tego osiedla. Uważamy, że nie można pozbawiać mieszkańców jedynego pasma ochrony i zieleni, która stanowi naturalny filtr przed zanieczyszczeniami i hałasem – mówiła radna. Podkreślała, że według mieszkańców, w pobliskim lesie mógłby powstać park wraz z infrastrukturą do spędzania wolnego czasu.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny przyznał, że stanowisko klubu jest mu znane. Zaznaczył, że kwestia ochrony środowiska i oddziaływania zakładów przemysłowych na część mieszkalną Stalowej Woli jest dla niego bardzo ważna, o czym świadczy fakt, że w tym roku została zakupiona stacja stacji monitoringu jakości powietrza i hałasu.

Zaznaczył, że jeśli chodzi o lokalizację bloków komunalnych – czynszowych, to ostateczna decyzja będzie po stronie radnych, którzy też będą decydować o zabezpieczeniu środków na ten cel. Jednakże będzie namawiał do tego, by budynki te były zlokalizowane właśnie przy ul. Orzeszkowej ze względu na infrastrukturę, która została w tym rejonie wytworzona.

– Byłoby to marnotrawstwo środków publicznych, gdyby cała infrastruktura techniczna, ta przyblokowa i parkingowa, która została tam wybudowana, nie została wykorzystana. A jestem przekonany, że ingerencja w ten las tych dwóch, trzech bloków maksymalnie, nie będzie aż tak oddziaływać na ten teren – wyjaśniał. Sprostował również, że miasto nie ma zamiaru na tym ternie budować cmentarza komunalnego, bo w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie jest przewidziana taka inwestycja. Nie ma na to zgody. Przypomniał, że rzeczywiście kiedyś były plany by las w tym miejscu został wycięty i powstało tu miejskie targowisko, ale to nie zostało zrealizowane.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nowa lokalizacja Rozwadowskiego Targu Staroci

stw24.pl13 maja 2021

Uwaga! Prognozowane na dziś burze z gradem

stw24.pl13 maja 2021

Sprzęt dla szpitala od Gminy Ulanów

stw24.pl12 maja 2021

„Stalowa Strzała” z udziałem drużyny kolarskiej Voster ATS Team

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021