W Stalowej Woli

Wolą płacić za uciążliwych lokatorów

Wolą płacić za uciążliwych lokatorów

Z problemem braku mieszkań komunalnych i socjalnych władze Stalowej Woli borykają  się od lat. Lista osób oczekujący na te mieszkania jest długa. Jednakże miasto nie będzie tworzyć nowych tego typu lokali, dla osób eksmitowanych ze spółdzielni,  a jedynie remontować te, które ma swoich zasobach. Bardziej opłaca się zapłacić odszkodowanie spółdzielni, niż tworzyć nowe lokale.

Radny Zbigniew Paszkiewicz zwrócił uwagę na to, że miasto corocznie przeznacza pieniądze na odszkodowania dla spółdzielni mieszkaniowych, za lokatorów, którzy powinni być eksmitowani ze tego powodu, że zalegają z czynszem. Zastanawiał się czy tego problemu nie można rozwiązać i może bardziej opłacałoby się przeznaczać pieniądze  na remonty takich lokali. W tegorocznym budżecie jest przeznaczone około 300 tys. zł na odszkodowania dla spółdzielni.
Okazuje się jednak, jak zaznaczał Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, miastu bardziej opłaca się płacić odszkodowanie. – Zgodnie z przepisami gmina jest zobowiązana zapewnić lokale tymczasowe i socjalne dla mieszkańców eksmitowanych z mieszkań spółdzielni mieszkaniowej. Dochodzi do takich sytuacji, że spółdzielnia  często licytuje mieszkanie, uzyskując  nawet nie najniższy wpływ ze sprzedaży. Pozbywa się lokatora, który zadłuża mieszkanie, i taką osobę przekazuje gminie – mówił prezydent. Podkreślał, że gmina musi zapewnić osobie eksmitowanej lokal. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że taka osoba w dalszym ciągu nie będzie płacić za lokal i tym sposobem miasto naraża się na kolejne starty.

Obecnie na liście oczkujących na eksmisje do zasobów gminy, z dwóch spółdzielni mieszkaniowych, jest około 120 rodzin. Jak podkreślał prezydent nie chodzi tu tylko o kwestię zadłużenia tych osób, ale też o to, że bardzo często są one bardzo problemowe we współżyciu sąsiedzkim. W wielu przypadkach lokatorzy ci nadużywają alkoholu.
Dlatego nam jest wygodniej i bardziej się opłaca zapłacić odszkodowanie spółdzielni, niż takiego lokatora przyjmować do zasobu mieszkań socjalnych i komunalnych gminy – stwierdza. Dodaje, że do tych mieszkań nie będą przyjmowane osoby, które zagrażają bezpieczeństwu czy życiu sąsiadów.

Joanna Piechuta 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021