W Stalowej Woli

Wsadzili kij w …hospicjum

Wsadzili kij w …hospicjum

Miejska opozycja może przez przypadek mieć zasługi w budowie hospicjum. Radni Damian Marczak i Andrzej Szymonik przy wsparciu radnego wojewódzkiego Andrzeja Szlęzaka, wyciągnęli od starosty plany rozbudowy Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczy. Przeciwstawili je planom budowy przez miasto hospicjum. Porównali planowane wydatki na jedno i drugie, i rozpętała się medialna burza. Wbrew pozorom, może ona przynieść nie tylko deszcz.

Zacznijmy od tego, że ani plany rozbudowy ZP-O w Rozwadowie, ani budowy hospicjum obok Ambulatorium przy ul. Kwiatkowskiego, nie są tajne. Ba. Są to plany, które powinny być realizowane przed wszystkimi innymi. Starzejemy się, chorujemy, a miejsc opieki paliatywnej w okolicach mniej, niż na lekarstwo. Szpital w taką opiekę nie chce się pchać, bo nie jest ona szczególnie opłacalna. Jedyną taką placówką jest Zakład przy ul. Dąbrowskiego w Rozwadowie. Ma niestety 52 łóżka i kolejkę, w której nie wszyscy potrzebujący stałej opieki jej doczekują. Jest to placówka powiatowa i powiat wie, że rozbudowa jest bardziej niż konieczna. Wielokrotnie zresztą o to apelowała dyr. Małgorzata Stańczak. Powstała koncepcja dobudowy nowego skrzydła do starego Szpitala Kolejowego i wtedy można byłoby wstawić kolejnych 50 łóżek. Potrzeby są większe, ale nie ma możliwości postawienia większego budynku. Na rozbudowę potrzeba ok. 5 – 6 mln. zł.

Pieniędzy takich powiat nie ma. Starosta Janusz Zarzeczny mówi więc o rozbudowie, gdy znajdą się jakieś pieniądze z zewnątrz. Opozycja myśl starosty podchwyciła i radzi prezydentowi Lucjuszowi Nadbereżnemu, by zarzucił mniej realne plany budowy drogiego hospicjum, a dorzucił się do rozbudowy ZP-O, jako inwestycji potrzebniejszej, realnej i w sumie taniej.

Prezydent Nadbereżny odpowiedział na ten apel stwierdzeniem, że następuje tu mylenie pojęć. Czymś zupełnie innym jest bowiem hospicjum, a czymś innym zakład opiekuńczy, choć ich zadania są bardzo zbliżone. Włodarz miasta chce zbudować hospicjum na poziomie, którym mógłby się chwalić w szerokiej okolicy. Tylko, że taka placówka – według wyliczeń sprzed dwóch lat – ma kosztować bagatelka 20 mln. zł. I znów stara śpiewka, że miasto zabierze się za budowę, gdy w którymś programie znajdą się na to unijne pieniądze. Na razie programów takich nie ma. Nie ma więc tematu hospicjum. Dziwne, że radnym taka wymówka wystarcza. Czy mimo apeli Rady Seniorów, żaden z 23. wybrańców miasta nie zauważa potrzeby budowy hospicjum? I dlaczego takie ma kosztować aż 20 mln. zł, skoro inni budują za piątą lub czwartą część tej kwoty? Plany są, ziemia pod hospicjum leży odłogiem.

– Rozbudowa Zakładu w Rozwadowie to dopiero pomysł – tłumaczył się starosta Janusz Zarzeczny. – Gdy będą konkrety, będziemy rozmawiać z miastem. Jeżeli nawet samorząd miejski nie zechce wesprzeć tej inwestycji, znajdziemy pieniądze gdzie indziej. Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy musi być większy.

Odważne słowa i deklaracja, z której ciężko już się będzie wycofać. I dobrze, że została sprowokowana.

Marcin Swobodny

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. duje

    22 marca 2019 at 14:23

    Czy nie skończy się tylko na sferze marzeń w dodatku poważnego faceta jakim jest p. Zarzeczny? Z kolei pan Nadbereżny zawsze licytuje z dużego C. On wie, że mniej więcej taki obiekt ma kosztować 20 mln złotych i dokąd nie będzie kasy nie będzie ruchu. Opodal w Skowierzynie ma powstać kolejne hospicjum ale dla dzieci. Jego inicjator ma już plan wizualizacji obiektu i jakieś zgromadzone grosze na koncie. Ten przynajmniej ma te marzenia od ponad 10 lat a nawet potrafi zdobywać statuetki “Człowieka Roku”. Hospicjum jak nie było widać tak go nie widać. Może by skoordynować te pomysły na szczeblu powiatu by powstał chociaż jeden budynek, co pan starosta o tym myśli?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Dyspensa od Mszy Świętej do końca maja

stw24.pl29 maja 2020

Place zabaw i siłownie na powietrzu otwarte od jutra

stw24.pl29 maja 2020

Utrudnienia na drodze gminnej Przyszów …

stw24.pl29 maja 2020

Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w sieci

stw24.pl29 maja 2020

Urząd Miasta otwarty od 1 czerwca

stw24.pl28 maja 2020
mbp

Zarezerwuj książkę przez katalog online

stw24.pl28 maja 2020

Rodzinny Dzień Dziecka w Muzeum

stw24.pl28 maja 2020

Nowe zasady zasłaniania nosa i ust, otwarte kina i siłownie

stw24.pl27 maja 2020

W Antoniowie Pomnik Pamięci wrócił na miejsce

stw24.pl27 maja 2020