W Stalowej Woli

Wścieklizna nam nie zagraża

Wścieklizna nam nie zagraża

13 zgłoszeń podejrzenia wścieklizny odnotował w tym roku Powiatowy Lekarz Weterynarii w Stalowej Woli, 2 dotyczyły zwierząt domowych. Było też podejrzenie gruźlicy u bydła.

Jak wynika z informacji Powiatowego Lekarz Weterynarii w Stalowej Woli w 2016 roku na terenie powiatu stalowowolskiego zostało odnotowanych 15 zgłoszeń podejrzeń chorób zakaźnych zwalczanych z urzędu. Do inspekcji trafiło 13 zgłoszeń podejrzenia wścieklizny z czego 11 zwierząt dzikich, w tym u 8 lisów, 2 saren i 1 kuny. Były także 2 zgłoszenia dotyczące psów.
We wszystkich tych przypadkach po przeprowadzeniu odpowiednich procedur oraz badań laboratoryjnych wykluczono występowanie tej choroby.
Był też podejrzenia gruźlicy u bydła w trakcie badań kontrolnych przeprowadzanych  w tym kierunku. Powtórne badanie wykluczył tę chorobę. Gospodarstwo, w którym wystąpiło to podejrzenie, objęte było rygorami mającymi na celu zabezpieczenie ludzi i zwierząt.

Ponadto w jednym z gospodarstw rybackich na terenie powiatu w ramach badan monitoringowych wykryta została obecność  wirusa KHV, jest to silnie zakaźna choroba skóry oraz skrzeli występująca wśród karpi. Inspekcja przebadała 30 sztuk ryb. Źródło tego wirusa,  nie zostało ustalone, przy czym nie doszło do śnięcia ryb. PLW nałożył ograniczenia w tym gospodarstwie, które obowiązują do jesieni przyszłego roku. Wirus ten nie jest chorobotwórczy dla ludzi.

W ramach monitoringu wścieklizny po akcji szczepienia lisów wolno żyjących prowadzonego przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii zostało przebadane
55 lisów odstrzelonych przez myśliwych na terenie powiat stalowowolskiego. Działania te miały na celu określenie jaki procent szacunkowej populacji lisów pobrało szczepionkę oraz jej skuteczność.

Na ternie powiatu były też prowadzone badania w związku z afrykańskim pomorem świń. Według przepisów wszystkie padłe dziki, w tym zabite podczas wypadków drogowych muszą być zbadane. Takich przypadków na ternie powiatu było 3. U padłych dzików nie stwierdzono tej choroby.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nowa lokalizacja Rozwadowskiego Targu Staroci

stw24.pl13 maja 2021

Uwaga! Prognozowane na dziś burze z gradem

stw24.pl13 maja 2021

Sprzęt dla szpitala od Gminy Ulanów

stw24.pl12 maja 2021

„Stalowa Strzała” z udziałem drużyny kolarskiej Voster ATS Team

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021