W Stalowej Woli

Wskrzeszają lokalną historię i oddają hołd bohaterom

Wskrzeszają lokalną historię i oddają hołd bohaterom

„Przechodniu, pochyl czoła”, to najnowsza publikacja autorstwa Dionizego Garbacza wznowiona dzięki inicjatywie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła  Obwodu Nisko – Stalowa Wola. Uroczysta prezentacja tej pozycji odbyła się w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli.   

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Sztafeta, jest to drugie wydanie poszerzone i uzupełnione. Nakład pierwszego wydania, który ukazał się 12 lat temu został już wyczerpany, stąd inicjatywa związku, by publikacja ta ponownie się ukazała.  Obecna publikacja jest poszerzona i uzupełniona o ponad 20 rozdziałów, a tym samym ma nie 300, jak poprzednika, a ponad 500 stron.

– W moim przekonaniu informacje historyczne zawarte w tej książce stanowią kanwę i skarbnicę wiedzy dla pasjonatów historii i tych wszystkich, którzy chcą pogłębiać swoją wiedzę, których cechuje dociekliwość i chęć poznania historii naszej małej ojczyzny. Dionizy Garbacz zawarł w publikacji szereg informacji pochodzących z zasobów i najnowszych archiwów Instytutu Pamięci Narodowej, które nie są do zdobycia  w innych ogólnodostępnych źródłach, na przykład w internecie. Sam Dionizy Garbacz, uznał książkę za dzieło swojego życia i uważam, że to jego stwierdzenie jest ze wszech miar słuszne i jak najbardziej prawdziwe. Światowy Związek  Armii Krajowej będąc inicjatorem wydania tej książki  wypełnia jedno ze swoich statutowych złożeń – mówił podczas prezentacji Zbigniew Markut, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Obwodu Nisko – Stalowa Wola. Zaznaczał, że w ostatnich latach dzięki staraniom związku powstało w regionie siedem nowych upamiętnień w postaci krzyży, tablic, kamieni.
Jak podkreślał Zbigniew Markut  we wstępie do książki, ma do niej osobisty stosunek, gdyż wspomniany jest tu jego ojciec, Jan Markut ps. „Wichura”, żołnierz i kurier Armii Krajowej, partyzant oddziału NOW – AK”Ojca Jana”, a potem więzień sowieckiego NKWD.

Dionizy Garbacz dziękował Światowemu Związkowi Armii Krajowej ze inicjatywę  wznowienia tej pozycji, a szczególnie Zbigniewowi Markutowi, któremu oficjalnie na scenie wręczył pierwszy egzemplarz. Autor zaznaczał, że w regionie jest wiele miejsc pamięci, obelisków, pomników, tablic, jednak te  wszystkiego dokładnie nie obrazują, tych wydarzeń, ludzi.

– Dlatego ta książka jest jak gdyby uzupełnieniem tej wiedzy, by ktoś oglądający obelisk czy tablicę wiedział coś więcej, co się za tym kryje, jacy ludzie, jakie wydarzenia. Myślę, że wiele osób zapozna się przynajmniej z poszczególnymi rozdziałami, które traktują o miejscach w ich miejscowościach, jak np. w Jastkowicach, Radomyślu nad Sanem, Nisku. Niektóre upamiętnienia już  nie istnieją, wiatr historii je zdmuchnął, ale też wiele jest nowych. W tej książce zostały opisane wydarzenia i ludzie, w ten sposób chciałem oddać sprawiedliwość, tamtym czasom i ludziom. Opisując te historie chciałem położyć cegiełkę dla kształtowania i utrwalania świadomości narodowej, która tak w dzisiejszych czasach jest potrzebna – mówił Dionizy Garbacz.

Podczas promocji wszyscy obecni mogli oglądnąć film  pt. „Partyzanci Ojca Jana”, do którego scenariusz napisał i wyreżyserował go Dionizy Garbacz, a z zrealizowała telewizji Stella. Ponadto wydarzenie to koncertem pieśni patriotycznych uświetniła Grupa Rekonstrukcyjna Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939””. To grupa założona w 2015 roku w Jastkowicach przez Zbigniewa Koczwarę. W jej skład wchodzi około 30 osób, pasjonatów historii i kultywowania lokalnej tradycji.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl20 września 2021

Z zielonego patio korzystają najmłodsi i dorośli

stw24.pl17 września 2021

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę przejść dla pieszych

stw24.pl17 września 2021

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021