W powiecie

Wspominali mieszkańcow Brzózy – nieistniejącej osady

Wspominali mieszkańcow Brzózy – nieistniejącej osady

Jak co roku w maju, w  miejscu nieistniejącej wioski Brzóza nieopodal Radomyśla nad Sanem w leśnych ostępach, została odprawiona uroczysta msza święta w intencji zmarłych i osób, które kiedyś zamieszkiwały tę osadę. Mszy przewodniczył ks. prałat Józef Turoń, obecny był także ks. Rafał Cudziło.

W tym corocznie odprawianym nabożeństwie uczestniczyli samorządowcy: przewodniczący rady gminy Edward Wermiński, wójt gminy Jan Pyrkosz, radna powiatu stalowowolskiego Leokadia Gugała, dyrektor Zespołu Szkół w Radomyślu nad Sanem Marek Pater, radny Julian Geneja, sołtys sołectwa Radomyśl nad Sanem Tadeusz Jędrzejewski oraz Zygmunt Janoszek główny organizator tej uroczystości, a także liczna miejscowa i okoliczna ludność. Obecni byli również członkowie miejscowej orkiestry dętej, która zadbała o muzyczną oprawę liturgii.

Po mszy odbyła się tradycyjna majówka, a miłym akcentem kończącym spotkanie było wręczenie przez samorządowców ks. prałatowi Józefowi Turoniowi trofeum w podziękowaniu za 30 lat posługi duszpasterskiej w radomyskiej parafii. W imieniu samorządu gminnego wójt Jan Pyrkosz złożył kapłanowi serdeczne gratulacje i życzenia długich lat w zdrowiu i błogosławieństwa Bożego. Wyrażając podziękowanie podkreślił także społeczną działalność księdza w harcerstwie oraz ochotniczej straży pożarnej.

Brzóza to nieistniejąca obecnie wioska oddalona ok. 1 km od Radomyśla nad Sanem. W okresie zaborów była to wioska nadgraniczna, w której mieścił się posterunek straży celnej galicyjskiej. W okresie jej najlepszego rozkwitu we wsi istniał tartak, młyn zbożowy oraz cegielnia. W roku 1944 istniał tu niewielki szpital polowy żołnierzy sowieckiej armii. W latach pięćdziesiątych XX w. wieś decyzją władz PRL została zlikwidowana w związku z budową poligonu wojskowego w pobliskich lasach lipskich.

W lesie ustawiono kapliczkę słupową, a w miejscu gdzie znajdowała się leśniczówka ustawiono tablicę pamiątkową ku czci bohaterskiego leśniczego Walentego Flisa z czasów zaborów.

Źródło: www.radomysl.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Będzie dalszy ciąg remontu drogi od Chwałowic do Łążka

stw24.pl27 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Droga Jamnica – Zbydniów już po przebudowie

stw24.pl26 października 2021

Nagroda Kuratora Oświaty dla nauczyciela ZSO w Zaklikowie

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

„Serce” Sudołów zyska nowy wygląd

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021