kultura i rozrywka

Wspominali wprowadzenie stanu wojennego

Wspominali wprowadzenie stanu wojennego

13 grudnia spotkaniem pod krzyżem przy bramie numer 3 Huty Stalowa Wola, a potem mszą świętą ludzie „Solidarności” oddali hołd ofiarom stanu wojennego. Zaś w Bibliotece Międzyuczelnianej miała miejsce trzecia odsłona rocznicowych uroczystości. 45 działaczy związku otrzymało pamiątkowe medale Semper Fidelis.

Andrzej Kaczmarek, szef regionalnej „Solidarności” Ziemia Sandomierska, zawsze powtarzający, że „będziemy tu przychodzili pod krzyż, aż twórcy stanu wojennego zostaną osądzeni”, tym razem przyznał, że na skazanie winnych jest już za późno. – Przeżywamy dziś haniebną rocznicę stanu wojennego. Winni odeszli z tego świata bezkarni – przyznał zarówno pod krzyżem, jak i w bibliotece.

Uczestniczący w uroczystościach prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny nawiązał do politycznych wydarzeń związanych z kryzysem konstytucyjnym. – Po to się tutaj dzisiaj spotykamy, aby oddać hołd, ale również, aby mocno powiedzieć, że my Polacy jesteśmy suwerenem i mamy prawo powiedzieć w jakim kraju chcemy żyć i w którym kierunku Polska ma zmierzać. W kontekście tego, co dzisiaj się dzieje w Polsce, przy próbach dzielenia Polaków, trzeba powiedzieć bardzo wyraźnie, że suwerenem Polski są mieszkańcy, są Polacy, jest naród. Zapraszam wszystkich do budowania jedności, nie dajmy się podzielić – przekonywał prezydent, składając hołd ofiarom stanu wojennego, który wprowadzono w Polsce 34 lata temu.

W bibliotece 45 działaczy „Solidarności” otrzymało pamiątkowe medale Semper Fidelis (zawsze wierny), zaś Franciszek Szelągiewicz i Zbigniew Kapral tytuły zasłużony dla Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. Był także czas na kuluarowe rozmowy i wspólny śpiew z chórem „Solidarność” oraz harcerzami.

09 (1)

08

źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Rozwadowski Targ Staroci już w tę niedzielę

stw24.pl18 czerwca 2021

Premiera filmu “Stalowa Wola miastem z piasku i serc”

stw24.pl17 czerwca 2021

Oficjalne otwarcie Rozwadowskiego „Sokoła”

stw24.pl16 czerwca 2021

Rozpoczęła się przebudowa istniejącego stadionu sportowego Klubu Sanna Zaklików

stw24.pl15 czerwca 2021

Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego z Rozwadowską

stw24.pl15 czerwca 2021

32 Międzynarodowy Wyścig Kolarski “Solidarności” i Olimpijczyków Pabianice – Stalowa Wola

stw24.pl15 czerwca 2021

Uczniowie ZS Nr 3 obsadzili rondo w Pysznicy

stw24.pl14 czerwca 2021

Mieszkańcy Antoniowa mają centrum kulturalne

stw24.pl14 czerwca 2021

Mrówcza kolonia przy Parku Zimnej Wody

stw24.pl10 czerwca 2021