W Stalowej Woli

Wspomnienia rodzinne „Z Wołynia do Stalowej Woli”

Wspomnienia rodzinne „Z Wołynia do Stalowej Woli”

26 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli odbyła się promocja niezwykłej książki autorstwa wyjątkowej osoby – Stanisławy Kwiecińskiej. – Piękno tej publikacji polega na tym, że Pani Stanisława robiła zapiski w cichości serca, dla swoich najbliższych, nie licząc na to, że kiedyś będzie mogła zaprezentować szerszej publice to, co nosiła przez całe lata w sercu – mówił o książce „Z Wołynia do Stalowej Woli” Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

Historia zaprezentowana w książce pokazuje losy rodzin Jeleńkowskich i Kwiecińskich, które przybyły do Stalowej Woli w 1945 roku w poszukiwaniu pracy i dachu nad głową. Jeleńkowscy, pochodzący spod Krzemieńca, uszli cudem z rzezi wołyńskiej; Kwiecińscy z podsandomierskiego Lasocina stracili dom i cały dobytek wskutek walk frontowych w 1944 r.

– Ta pozycja „Z Wołynia do Stalowej Woli” pokazuje wyjątkowość miasta Stalowej Woli, które zrodziło się 80 lat temu, a po zakończeniu II Wojny światowej zostało tak mocno wzbogacone przez osoby, które z ciężkimi doświadczeniami rozpoczęły po 1945 roku tutaj w Stalowej Woli nowe życie i włożyły swoją energię, swoją miłość w budowanie naszego miasta – zauważył włodarz Stalowej Woli. Lucjusz Nadbereżny podkreślił też wyjątkowość samej rodziny Pani Stanisławy. – Dziewięcioosobowa gromadka w różnych obszarach oddziaływała na rozwój społeczny i gospodarczy miasta przez swoją pracę zawodową, zaangażowanie i odwagę. Najstarszym synem Państwa Kwiecińskich jest Jerzy Kwieciński Minister Inwestycji i Rozwoju.

– Wydanie tej publikacji jest naszą wdzięcznością składaną na ręce Pani Stanisławy za wspaniały przykład życia, rodziny, a jednocześnie niech będzie dla nas najwspanialszym świadectwem tego jakim jesteśmy narodem, społeczeństwem i jakim jesteśmy miastem – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

90-letnia już autorka książki we wzruszający sposób opowiedziała o swoich zapiskach. – Bardzo trudno jest mi wyrazić to co czuję. Nie było moim celem napisanie dzieła literackiego, tylko spisanie losów i zdarzeń mojej rodziny – mówiła. Podziękowała też osobom, bez których pozycja by się nie ukazała.

Podczas spotkania zaprezentowany został fragment zapisków Pani Kwiecińskiej, o oprawę muzyczną zadbali uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej im. I.J. Paderewskiego I i II stopnia w Stalowej Woli. Na prezentacji pozycji obecne były wszystkie dzieci Państwa Kwiecińskich wraz ze swoimi rodzinami, łącznie z Ministrem Inwestycji i Rozwoju, rodzeństwo autorki i zaproszeni goście.

P3300772

P3300812

P3300848

P3310118

Źródło: UM Stalowa Wola 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021