W Stalowej Woli

Wracają nasze drogie rowery

Wracają nasze drogie rowery

Jeszcze w Wielkim Poście na ulice Stalowej Woli wyjadą rowery miejskie. Nowy operator kusi „nowinką” w postaci możliwości rezerwowania roweru. To żadna nowinka. Również i to, że będziemy mieli jedne z najdroższych rowerów. Niestety, rowerów starej generacji, a że umowa będzie podpisywana na 3 lata, więc nie pojedziemy do przodu. A naszym skromnym zdaniem, ktoś nas na rowerach „wydoi”.

Jeszcze w tym tygodniu Miejski Zakład Komunalny ma podpisać umowę z firmą, która dostarczy rowery i będzie obsługiwać program szumnie kiedyś nazwany „Stalowa Wola – Miasto Rowerów”. Nazwany tak został w 2016 r., bo wtedy startował. To było coś, bo sąsiedzi rowerów nie mieli. Na początek 4 stacje dokujące i 40 rowerów. Program nie ruszał „z kopyta”, a dosyć ociężale. 60 tys. wypożyczeń za trzy lata nie jest wynikiem rzucającym na podłogę. W innych miastach wypożyczają więcej, ale też w innych miastach nie ma tylu rowerów przypadających na głowę mieszkańca. Każdego roku toczyła się za to dyskusja o kosztach, które ponosi miasto. I przed nowym sezonem jej nie unikniemy.

Magistrat przygotował 1,8 mln. zł na trzy sezony rowerowe. Do przetargu wystartował tylko jeden chętny, oferując 1,66 mln. zł. Oferta oczywiście została przyjęta. Wychodzi ponad 550 tys. za sezon, bądź ok. 90 tys. zł za miesiąc. Prawdopodobnie system obsługiwać będzie firma Nextbike, bo jej reklamę można znaleźć na stronie MZK. Dla porównania, Rzeszów przygotował na ten sezon rowerowy 125 tys. zł w swoim budżecie. Jest różnica? Pójdźmy dalej. Rzeszów oczekuje od firmy, która będzie operatorem nad Wisłokiem, uwaga: 200 rowerów tradycyjnych, 80 rowerów elektrycznych i 50 skuterów elektrycznych. Co będzie miała Stalowa Wola? 120 rowerów tradycyjnych, za przeszło 4 razy większe pieniądze.

Rzeszów w ub. roku zdecydował się program pilotażowy z rowerami czwartej generacji, rowerami elektrycznymi i skuterami. Sprawdził się i teraz ma prawo oczekiwać więcej. Nasze miasto – podobno elektromobilne – nie starało się o rowery elektryczne, a coś nam się wydaje, że również nie oczekiwało rowerów czwartej generacji. To taki rower, który można wypożyczyć nie wychodząc z domu i zostawić go w dowolnym miejscu. System elektroniczny i tak nadzoruje przemieszczanie się jednośladu, system też zgłasza jego usterkę. Rowery czwartej generacji podbijają nie tylko Polskę, bo są zwyczajnie wygodne. W smartfonie szukasz roweru, który stoi najbliżej ciebie i zwyczajnie go rezerwujesz. Działa to np. w Krakowie. Pod Wawelem zostawienie jednośladu miejskiego w dowolnym miejscu kosztuje 3 zł więcej. Odprowadzenie go do stacji dokującej to 1-złotowy bonus. U nas tego nie będzie do końca 2021 r. Bo sami sobie takie warunki ustaliliśmy. Po części wzięło się to z naszej zaściankowości.

– Nagminnie otrzymywaliśmy sygnały o porzuconych i zniszczonych rowerach – burzy się na łamach „Sztafety” Anna Pasztaleniec, prezes MZK. Słusznie, bo wandalom ręce warto czasami przetrącać. Ale nie tylko u nas oni są. O tym, co z rowerami robili choćby rzeszowiacy, gazety się rozpisywały. Żeby nie porównywać się ze stolicą regionu, zajrzyjmy do sąsiedniego Tarnobrzega. 20 stacji bazowych za dużo mniejsze pieniądze. To tak radnym pod rozwagę, zanim nacisną na pedała.

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Meta Wyścigu „Solidarności” i Olimpijczyków w Stalowej Woli

stw24.pl22 czerwca 2021

Przerwa wakacyjna w dyżurach radnych Rady Miejskiej

stw24.pl22 czerwca 2021

Maciej Paterski mistrzem Polski w kolarstwie szosowym

stw24.pl21 czerwca 2021

Piąty Festiwal im. Janiny Garści w Stalowej Woli

stw24.pl21 czerwca 2021

Do biblioteki po tanią książkę z kiermaszu

stw24.pl21 czerwca 2021

Rozwadowski Targ Staroci już w tę niedzielę

stw24.pl18 czerwca 2021

Uwaga! Ul. Popiełuszki trwają utrudnienia w ruchu dla wszystkich kierowców

stw24.pl17 czerwca 2021

Zarząd z absolutorium i dużymi planami inwestycyjnymi

stw24.pl17 czerwca 2021

Nadal obowiązuje zakaz odwiedzin chorych w szpitalu

stw24.pl17 czerwca 2021