W Stalowej Woli

Wybierzemy więcej radnych z danego okręgu

Wybierzemy więcej radnych z danego okręgu

4 okręgi wyborcze zamiast 23, różna liczba radnych z danego terenu – takie zmiany przewiduje nowa ordynacja wyborcza.

Na ostatniej sesji Rada Miejska w Stalowej Woli przyjęła nowy podział miasta na okręgi wyborcze, zaproponowany przez prezydenta. Zgodnie z nową ordynacją, z każdego okręgu wyborczego będzie można wybrać od 5 do 8 radnych.

W pierwszym okręgu znalazły się os. Charzewice, os. Rozwadów, os. Piaski oraz os. Poręby i os. Młodynie. Z tego okręgu zostanie wybranych 7 radnych. W drugim natomiast znalazły się m. in. os. Zasanie, część ul. Czarnieckiego oraz ul. Poniatowskiego i ul. Popiełuszki. Z tego okręgu zostanie wybranych 6 radnych.

1

Trzeci okręg obejmuje m. in. ulice Czarnieckiego, Jana Pawła II, Okulickiego, Mickiewicza, Narutowicza, Staszica. W czwartym okręgu znalazły się m. in. os. Hutnik, os. Energetyków oraz ul. Ofiar Katynia. W obu zostanie wybranych po 5 radnych.

2

Zróżnicowana liczba radnych wybieranych z każdego okręgu, wynika z wyliczeń matematycznych opartych o liczbę zameldowanych mieszkańców Stalowej Woli na koniec 2017 roku.

-W okręgu nr 1 wybieranych będzie 7 radnych, a w okręgach 3 i 4 po 5. Zawsze w okręgu nr 1 była mniejsza liczba radnych wybierana niż obecnie. Obawiam się, że okręg nr 1 skorzystał na ilości wyborców w stosunku do okręgu nr 2 i 3. Uważam, że nie jest to podział sprawiedliwi i równy – mówił radny Daniel Hausner.

-Okręg nr 1 ma swoją specyfikę wynikającą z połączenia okręgów o charakterze miejskim i niedużej zabudowie, jakim są Charzewice, Rozwadów, Piaski i dwóch dużych osiedli jakim są Poręby i Młodynie. Jest to odzwierciedlenie okręgu, który obowiązywał w latach poprzednich, który funkcjonował przez lata w samorządzie miasta. On wcale nie jest większy, niż ten wcześniejszy. Tworzenie okręgu wyborczego nie jest wynikiem czyjekolwiek zachcianki, tylko wynikiem normy przedstawicielskiej, która jest bardzo precyzyjnie obliczana – tłumaczył prezydent Stalowej Woli.

Dodał, że okręgi wyborcze zostały tak zaprojektowane żeby z jednej strony zachować spójność terytorialną i historyczną, a jednocześnie żeby wyznaczyć ich granice po głównych ulicach w mieście jak: ul. K.E.N., al. Jana Pawła II, ul. Staszica oraz ul. Popiełuszki.

Małgorzata Petecka

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

Przedszkolaki udekorowały Galerię Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021