kultura i rozrywka

Wykład i bezcenna wystawa w bibliotece

Wykład i bezcenna wystawa w bibliotece

„Kiedy Turek napoi konia w Wiśle” – to tytuł jednocześnie wystawy i wykładu doktora Piotra Nykiela (Uniwersytet Jagielloński). Wykładu będzie można posłuchać w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. ks. J. Popiełuszki 10, 11 maja o godzinie 17. Wystawa będzie zaś eksponowana do 24 maja, również w budynku biblioteki.

Wystawa opowiada o żołnierzach Osmańskich na froncie galicyjsko-wschodnim, mało znanym epizodzie, który traktować możemy jako symboliczne wypełnienie się proroctwa Wernyhory, dotyczącego odzyskania przez Polskę niepodległości. Turcy walczyli przeciwko Rosji i przyczynili się do odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obecność rannych Turków w szpitalach Twierdzy Kraków w latach 1916-1919 stała się też istotnym bodźcem dla utworzenia na Uniwersytecie Jagiellońskim najstarszej w Polsce turkologii.

plakat_SW_01-page-001

Ekspozycja prezentuje archiwalne zdjęcia i teksty w językach tureckim, polskim i angielskim. W kolekcji chrzanowskiego muzeum, które przygotowało wystawę, znajduje się łącznie 48 zdjęć wykonanych przypuszczalnie w okresie od września 1916 do maja 1917 przez polskiego fotografa Kazimierza Kuzyka, oddelegowanego do sztabu tureckiej 19. Dywizji w Kurzanach. W opinii historyków zbiór ten posiada bezcenną wartość. Całość ekspozycji uzupełnia pięć map, ukazujących szlak bojowy i walki prowadzone przez osmański XV Korpus w Galicji. Z trójjęzycznych tekstów dowiedzieć się można nie tylko zmaganiach toczonych na tych ziemiach przez tureckich żołnierzy, ale także o ich życiu codziennym na tyłach frontu, wizytach składanych im przez osmańskich książąt, o hospitalizacji rannych i cmentarzach wojennych (m.in. w Krakowie), czy wreszcie o kulisach powstania krakowskiej turkologii. Autorem i kuratorem wystawy jest dr Piotr Nykiel z Katedry Turkologii UJ, który 11 maja wygłosi wykład w MBP. W latach 2016-2017 wystawa pokazywana będzie w kilku miastach Polski, Europy Środkowej oraz w Turcji.

Na wykład oraz wystawę zapraszają Chargé d’Affairs Ambasady Republiki Turcji Radca-Minister İstem Circiroğlu, dyrektor Yunus Emre Enstitüsü dr hab. Öztürk Emiroğlu oraz dyrektor stalowowolskiej MBP Ewa Biały.

źródło: MBP Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Mrówcza kolonia przy Parku Zimnej Wody

stw24.pl10 czerwca 2021

Premiera filmu „Miasto z piasków i serc. Stalowa Wola”

stw24.pl10 czerwca 2021

Same sukcesy Zespołu Tanecznego “KIK” z Pysznicy

stw24.pl10 czerwca 2021

Bibliotekarze chcą urządzić patio

stw24.pl9 czerwca 2021

Zapisz dziecko na „Wakacje w bibliotece”

stw24.pl7 czerwca 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl1 czerwca 2021

Parking przy MOSiR otwarty

stw24.pl1 czerwca 2021
nowa deba czołgi

Głośne badania w okolicach miasta

stw24.pl1 czerwca 2021

Rowery od Huty dla wychowanków Domu Dziecka

stw24.pl31 maja 2021