W Stalowej Woli

Wypożycz rower w mieście rowerów

Wypożycz rower w mieście rowerów

Miejsce, z którego będzie można wypożyczać jednoślady, taka stacja rowerowa być może już niebawem powstanie w Stalowej Woli. Miejski Zakład Komunalny chce uzyskać unijne dofinansowanie na ten cel. A to będzie możliwe już w przyszłym roku.

Rower miejski jest jednym z elementów programu prezydenta Lucjusza Nadbereżnego, co zapowiadał już w swojej kampanii wyborczej. – Jestem przekonany, że skutecznie będzie to realizował MZK – stwierdza. Obecnie spółka ta przygotowuje się do realizacji tego projektu. – Spotkamy się zarówno z firmami, które zajmują się tworzeniem systemu rowerów miejskich, ale również z przedstawicielami choć części gmin, gdzie rower miejski już funkcjonuje. Chcemy dowiedzieć się jak najwięcej, nim przystąpimy do realizacji takiego projektu w Stalowej Woli. Tak, by zminimalizować ryzyko wystąpienia trudności i niedogodności już w trakcie eksploatacji, a przede wszystkim, by rower miejski był jak najbardziej przyjazny dla mieszkańców miasta – mówi Mariusz Piasecki, dyrektor ds. rozwoju i organizacji w MZK.

Ile takich punktów wypożyczania rowerów powstanie tego nie wiadomo, będzie to uzależnione od tego, ile MZK otrzyma pieniędzy na system roweru miejskiego. Punkty te miałyby powstać przy instytucjach, zakładach pracy, dużych sklepach. Każdy będzie mógł wypożyczyć jednoślad, dojechać w wybrane miejsce i zwrócić go w innej stacji. W Stalowej Woli jest bardzo dobrze rozwinięta sieć ścieżek rowerowych, praktycznie od strefy przemysłowej do granicy miasta z gminą Pysznica można bezpiecznie przejechać po ścieżce, podobnie jak od rozwadowskiej „Górki”, aż pod elektrociepłownię, czyli wzdłuż drogi krajowej. Trzeba przyznać, że w Stalowej Woli, mieście rowerów bardzo wiele osób korzysta z tego środka komunikacji. Niewykluczony jednak, że jeśli mieszkańcy będą mieć do dyspozycji publiczne jednoślady, to chętnie z nich skorzystają.

– Każdy, kto przesiądzie się na rower miejski i zrezygnuje tym samym z samochodu, sprawi że w Stalowej Woli choć o odrobinę zmniejszy się poziom zanieczyszczenia. A kiedy z aut na rzecz roweru zrezygnuje 100 osób, to jest to o 100 pojazdów mniej na stalowowolskich drogach. To nie do przecenienia w godzinach szczytu – mówi Anna Pasztaleniec, prezes MZK, nie ukrywa, że zależy jej bardzo na tym by firma, której przewodzi, miała swój wpływ na ekologię w Stalowej Woli, w co doskonale wpisuje się rower miejski, chociażby, jako uzupełnienie transportu miejskiego.

Jeśli chodzi o koszt użytkowania takiego roweru, to będzie prawdopodobnie niewielki, albo nawet żaden. MZK przytacza przykłady innych miast w Polsce, gdzie taki transport już funkcjonuje. Generalnie przyjęte jest, że pierwsze 20 minut jazdy jest za darmo, a pierwsza godzina kosztuje złotówkę. Jak twierdzi MZK nic nie stoi na przeszkodzie, aby w Stalowej Woli stacje rowerowe były usytuowane w takich miejscach, by każdy cyklista mógł się przemieścić z jednej do drugiej w czasie 20 minut czyli za darmo. Ile takich stacji powstanie w mieście jeszcze dokładnie nie wiadomo, ale ze wstępnych szacunków wynika, że około 20.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021