W Stalowej Woli

Wysuwanie oskarżeń, straszenie bankructwem jest nieodpowiedzialne

Wysuwanie oskarżeń, straszenie bankructwem jest nieodpowiedzialne

– Zapraszam do merytorycznej dyskusji wszystkich tych, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości. Nie będę rozmawiał przez media, za pośrednictwem kamer. Zapraszam do rozmów przy stole – mówił Lucjusz Nadbereżny, prezydent  Stalowej Woli odnosząc się do tego, co w ostatnich wystąpieniach publicznych przedstawiali członkowie stalowowolskiej Platformy Obywatelskiej.
Kilka dni temu wystosowali publiczny list do prezydenta więcej tu https://stw24.pl/platforma-obywatelska-zadaje-pytania-prezydentowi/
zadając mu pytania dotyczące sytuacji finansowej miasta, m.in. pytają o spłatę i zaciąganie kredytów, dochodów jakie będą przynosić nowe inwestycje.

– W ostatnim czasie w debacie publicznej pokazały się głosy i zapytania odnośnie kondycji finansowej naszego samorządu, budżetu miasta. Dlatego chciałbym odpowiedzieć na te zarzuty.
Dziś na sesji radni wprowadzali do budżetu nadwyżkę wypracowaną w 2016 r.  w wysokości  5,5 mln zł. W ten sposób zasilamy budżet tegoroczny. Te 5,5 mln zł chciałbym zadedykować tym, którzy podważają wiarygodność finansowa miasta – mówił prezent podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta, która wyjątkowo odbył się w przejętym przez miasto od Huty budynku Dyrekcji Naczelnej.

Przypomniał, że w 2014 roku nowa kadencja przejęła budżet z deficytem, w 2015 roku została wypracowana nadwyżka w wysokości 4,5 miliona złotych,  a w 2016 roku w wysokości 5,5 mln zł. – To pokazuje, że polityka finansowa, inwestycyjna, budżetowa jest prowadzona w sposób racjonalny, odpowiedzialny, a przede wszystkim efektywny. I kolejny zarzut, który się pojawia w debacie publicznej, jest to kwestia nieodpowiedzialnego, rekordowego zadłużenia miasta.
Na dzień dzisiejszy, licząc od 1 stycznia 2015 roku, zadłużenie miasta wzrosło o 4,5 miliona złotych. A przez te  2,5 roku poczyniliśmy wielkie inwestycje – argumentował Nadbereżny.

Wyjaśniał, że całe zadłużenie, które było jeszcze wygenerowane w poprzednich kadencjach, i które również jest obecnie, jest stale spłacane zgodnie z harmonogramem zawartych umów. Nie ma żadnych opóźnień, nie dokonywano aneksów i zmian w umowach kredytowych.

Włodarz zapewniał, że w mieście nic złego się nie dzieje. Apelował do wszystkich tych, którzy chcą być opozycją samorządową, którzy są spoza rady i zabierają głos w sprawach budżetu i inwestycji, o odpowiedzialność wypowiadanych słów.
– Jeśli ktoś ma wątpliwości, dotyczące funkcjonowania miasta Stalowej Woli, Urzędu Miasta, kwestii regulowania zobowiązań miasta, to zapraszam na spotkanie, wytłumaczymy na czym polegają finanse publiczne. Samorząd miasta jest na bieżąco oceniany przez Regionalną Izbę Obrachunkową, że są też inne kontrole dotyczące finansów.  Wszystkie kończą się oceną pozytywną. Wysuwanie takich oskarżeń, straszenie bankructwem samorządu, komisarzem jest nieodpowiedzialne, zwłaszcza, kiedy pozyskujemy rekordowe dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. Ja rozumiem, że kogoś może to denerwować, komuś może się nie podobać to, że wszytko w mieście idzie w dobrym kierunku, że mamy rekordowe inwestycje i rekordowe pozyskanie środków europejskich. Apeluję o odpowiedzialność, by o finansach publicznych rozmawiać przy wspólnym stole. Serdecznie zapraszam wszystkich tych, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości, do dyskusji, do debaty, a nie do wysuwania oskarżeń, które mogą wydostawać się na zewnątrz i pokazywać nieprawdziwy obraz kondycji naszego samorządu – mówił Nadbereżny.

Joanna Piechuta

5 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021