kultura i rozrywka

Z Mariuszem Szczygłem na każdy temat i nie tylko

Z Mariuszem Szczygłem na każdy temat i nie tylko

Mariusz Szczygieł – dziennikarz, reporter, autor m.in. takich książek jak „Gottland”, „Zrób sobie raj” czy „Niedziela, która zdarzyła się w środę” będzie bohaterem spotkania autorskiego, które organizuje Miejska Biblioteka Publiczna im Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli. Miejsce i termin wieczoru autorskiego: 18 czerwca (czwartek), godzina 18.00, budynek Biblioteki Międzyuczelnianej przy ul. ks. J. Popiełuszki 10.

plakatszczygielmbp

Przygodę z dziennikarstwem Mariusz Szczygieł rozpoczął w wieku 16 lat. Został współpracownikiem harcerskiego czasopisma „Na Przełaj”. Od 1990 do 2012 roku związany był z „Gazetą Wyborczą”, obecnie „na twórczym urlopie”, pracuje także jako założyciel i członek zarządu Fundacji Instytut Reportażu oraz w jej ramach Polskiej Szkoły Reportażu i księgarni z literaturą faktu Wrzenie Świata.

Szerszej publiczności dał się poznać pod koniec lat 90-tych jako twórca, a przede wszystkim jako prowadzący talk show „Na każdy temat” w telewizji Polsat. Za swoje reportaże i publikacje książkowe był wielokrotnie nagradzany. Za „Gottland” otrzymał m.in. w roku 2009 Europejską Nagrodę Literacką. Cztery lata później, w konkursie Grand Press, uznano go za dziennikarza roku. – Szczygieł jest niczym „inteligentny magnetofon”, pisze oszczędnie, usuwając w cień osobę narratora. Słucha wszystkich, jeżeli kogoś zawstydza, to tylko czytelnika, bo każe myśleć i mieć oczy szerzej otwarte – tak Mariusza Szczygła charakteryzuje Paweł Dunin-Wąsowicz w „Machinie”.

Jak przyznaje sam bohater wieczoru autorskiego, nad tekstem pracuje długo. Idealny układ wygląda tak: miesiąc na zebranie materiałów, miesiąc na zastanowienie się, miesiąc na pisanie. Ale sytuacja jest przeważnie o wiele mniej komfortowa – reporter dostaje zaledwie trzy dni. – Przez tak krótki czas można wypiec bochenek przyzwoitego chleba, ale nie cukiernicze delicje – wyznaje Szczygieł.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

stw24.pl4 marca 2021
nowa deba czołgi

Głośne badania w najbliższy piątek

stw24.pl4 marca 2021

Sandomierz – tam gdzie tradycja współgra z nowoczesnością

stw24.pl3 marca 2021

3 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pisarzy

stw24.pl3 marca 2021

Wystawa z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

stw24.pl1 marca 2021

Przerwa w dostawie wody

stw24.pl1 marca 2021

Dzień Kobiet w Muzeum

stw24.pl1 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

stw24.pl1 marca 2021
trening_fitnes

„Familijne LOWE” z trenerem w gminie Zaleszany

stw24.pl25 lutego 2021