W Stalowej Woli

Z pogodą nawet najlepsi przegrywają

Z pogodą nawet najlepsi przegrywają

Deszcz pada nie tylko w Cisnej. W Turbi też leje, a to uziemia szybowce, na których najlepsi szybownicy z 20 krajów Europy walczą o prymat na Starym Kontynencie. Na 20. Mistrzostwach Europy w Szybownictwie zameldowało się 75. pilotów. Poznaliśmy ich podczas sobotniej prezentacji na błoniach. Krótki przejaw słoneczności dał szansę na przeprowadzenie jednego konkursu.

Organizacja ME to duże wyróżnienie dla Aeroklubu Stalowowolskiego. W historii ME tylko dwa polskie miasta organizowały kontynentalne czempionaty: Leszno i Ostrów Wlkp. ME w Turbi to na pewno efekt kilku udanych zawodów rangi krajowej, choć nie ma też wątpliwości, że decyduje też odpowiednia termika nad turebską równiną. Miasto wsparło finansowo ASW, a organizacyjnie przygotowała się też gmina Zaleszany, co można dostrzec gołym okiem oglądając okolice lotniska.

Zawodnicy startują w trzech klasach: otwartej, szybowców o rozpiętości skrzydeł 18 m oraz dwumiejscowej 22-metrowej. Polacy są faworytami, a liderem naszej reprezentacji jest wielokrotny mistrz świata Sebastian Kawa. Groźniejszymi rywalami będą na pewno Niemcy i Francuzi. W niedzielę udało się przeprowadzić pierwszą konkurencję. Startujący w czasie ok. 3 godzin mieli pokonać jak najwięcej kilometrów. Dla najlepszych był to dystans ponad 400 km. I już mamy pierwsze zwycięstwa. W klasie otwartej zwyciężył Łukasz Wójcik, w klasie 18-metrowej Brytyjczyk Philip Jones, a w klasie dwumetrowej najdalej latała polska załoga Tomasz Rubaj i Christoph Matkowski. Można jeszcze dodać, że Sebastian Kawa był 3. w klasie 18-metrowej. Różnice w czołówkach poszczególnych klas były minimalne.

ME będą spełnione, gdy w ciągu dwóch tygodni uda się przeprowadzić co najmniej 4 konkursy w każdej klasie. Wszystko zależy więc od pogody, która na razie kaprysi, ale od czwartku niebo ma się rozjaśnić.

szybowce-mistrzeur

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Płacił zbliżeniowo cudzą kartą wpadł ręce policji

stw24.pl4 czerwca 2020

Imię dla edukacyjnego robocika wybrane!

stw24.pl3 czerwca 2020

Kolejne obywatelskie zatrzymanie pijanego

stw24.pl3 czerwca 2020

Tomasz Solecki nowym prezesem „Stal” Stalowa Wola PSA

stw24.pl2 czerwca 2020

Starorzecze w Przyszowie nabiera ostatecznego kształtu

stw24.pl2 czerwca 2020

Wznowiona obsługa w Urzędzie Gminy w Pysznicy

stw24.pl2 czerwca 2020

Parking przy ul. Okulickiego oddany

stw24.pl2 czerwca 2020

Muzeum zaprasza na Rodzinne niedziele

stw24.pl2 czerwca 2020

Czwórmiasto może połączyć nowa linia kolejowa

stw24.pl1 czerwca 2020