W Stalowej Woli

Za 6 lat i 360 mln. zł

Za 6 lat i 360 mln. zł

Tyle dzieli nas od trzeciego mostu na Sanie. Pieniądze nie są to największą przeszkodą, bo w większości gwarantuje je rząd. Ważny będzie czas, bo znając realia zakończenie inwestycji może się przeciągnąć o dwa lata. Póki co, trzymajmy się teoretycznej wersji, że z ronda k. VIVO! do Brandwicy i dalej pojedziemy w 2025 r.

– Muszę przyznać, że to wielka przyjemność ogłosić w Stalowej Woli, że rozpoczęły się przygotowania do budowy trzeciego w mieście mostu na Sanie – mówił w poniedziałkowy poranek Jerzy Kwieciński, minister rozwoju i inwestycji. Rozumiemy radość min. Kwiecińskiego, bo jako stalowowolanin i ambasador tego miasta, zna jego komunikacyjne potrzeby. Budowę trzeciego mostu forsował poprzedni prezydent Stalowej Woli, ale poległ w konfrontacji z innymi inwestycyjnymi wyzwaniami samorządu wojewódzkiego. Bo most w poprzednich planach i obecnych, powstaje w ciągu drogi wojewódzkiej 855 Stalowa Wola – Zaklików. I nie byłoby nawet mowy o trzecim moście, gdyby nie rządowy program „Mosty dla regionów”. To część większego programu wsparcia dla dróg samorządowych. Rząd na ten program przygotował 2,3 mld. zł i wytypował 21 priorytetowych budowli mostowych w Polsce. Powstaną one w ciągach dróg samorządowych, a budujące je samorządy mogą liczyć na 80-procentowe dofinansowanie z kasy państwowej. Na Podkarpaciu powstaną trzy takie przeprawy: w Mielcu na Wisłoku, w Jarosławiu na Sanie i właśnie w Stalowej Woli na Sanie i Bukowej po stronie Pysznicy.

„Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów” – przytoczył Izaaka Newtona szef resortu rozwoju. Nowy most w Stalowej Woli wybuduje samorząd województwa przy wsparciu samorządów zainteresowanych gmin. Główny ciężar finansowy spadnie więc na samorząd wojewódzki, bo to on będzie budował nową część drogi „855”. Od ronda przy VIVO! do mostu będzie 300 m nowego asfaltu, a dalej w zależności od wyboru koncepcji. Brane pod uwagę są dwa warianty dalszego przebiegu wojewódzkiej „855”. Najkrótsza poprowadzi wzdłuż prawego brzegu Sanu do Brandwicy. Wariant bardziej korzystny zakłada drogę z nowego mostu do Rzeczycy Długiej, gdzie droga wojewódzka łączyłaby się z ekspresową S74. Wtedy obiekty mostowe miałyby długość 1,8 km, a dalsza część drogi 5 km. Na pewno będzie to jeden z najdłuższych obiektów mostowych na Podkarpaciu. Na inwestycyjne konkrety trzeba będzie trochę poczekać, bo ważny będzie tu wybór przebiegu ekspresowej S74, a o wyborze tym dowiemy się najwcześniej za rok.

Wróćmy do kosztów i dat. – Przewidywany koszt całej inwestycji to 360 mln. zł – mówi Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. Zakładając maksymalne dofinansowanie, samorządy Podkarpacia, Stalowej Woli, Pysznicy i Radomyśla nad Sanem muszą przygotować ok. 70 mln. zł, co nie jest kwotą zwalającą z nóg. Samo przygotowanie dokumentacji kosztować będzie 4,5 mln. zł. Najdłuższe przęsło, tzw. nurtowe, które zawiśnie nad Sanem będzie miało 180 m. W przyszłym roku ma być gotowa koncepcja budowy, a w latach 2021-22 mają powstać ostateczne projekty i wtedy też inwestor musi uzyskać pozwolenia na budowę. Ta ma zająć dwa lata. Marszałek Władysław Ortyl złożył już do Ministerstwa Rozwoju i Infrastruktury wniosek o wsparcie dla zadania „Budowa nowego mostu na rzece San w Stalowej Woli wraz z budową nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 855 Stalowa Wola – Zaklików”. Wniosek został przyjęty.

most 5

most 13

most 12

most 11

most 10

most 9

most 2

most 7

most 3

Marcin Swobodny 

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021