W Stalowej Woli

Za pierwszym podejściem egzamin zdaje co druga osoba

Za pierwszym podejściem egzamin zdaje co druga osoba

O około 10 proc. wzrosła zdawalność egzaminów na prawo jazdy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu. Tym samym ośrodek ten znalazł się w czołówce w Polsce. Choć zdarzają się i tacy, którzy podchodzą do egzaminu na prawo jazdy po dobrych kilka razy.

Zdawalność egzaminów w WORD Tarnobrzeg od pewnego czasu utrzymuje się na stabilnym poziomie, wynosi około 40 – 42 proc. Przy czym za pierwszym podejściem egzamin zdaje około 50 proc. osób. W skali całego kraju na koniec 2014 roku tarnobrzeski ośrodek był na 6. miejscu (spośród 49 w Polsce) pod względem zdawalności. W tym roku powinno być podobnie. Choć jeszcze w połowie 2013 roku odsetek pozytywnie zakończonych egzaminów praktycznych oscylował w granicach 32 proc.

– Wzrost zdawalności jest związany z szeregiem udogodnień, które zaczęto wprowadzać od chwili objęcia sterów w ośrodku przez Lucjusza Nadbereżnego. Przede wszystkim kursanci mają udostępniony plac manewrowy, mogą zapoznać się z miejscem jazdy egzaminacyjnej. Popularnością cieszy się także sala symulacji, w której mogą odbyć próbny egzamin teoretyczny – kursanci wykonali już ponad 50 tysięcy prób – mówi Rafal Weber, zastępca dyrektora WORD-u.
Dodaje, że udostępnienie placu i wprowadzenie próbnych egzaminów teoretycznych spowodowało zmniejszenie stresu na właściwym egzaminie. – A wiadomo, że stres był przyczyną niejednego niezdanego egzaminu, szczególnie praktycznego – podkreśla Weber.
Bardzo przydatna jest również przyszłym kierowcom strona internetowa www.zdajemywtarnobrzegu.pl . Mogą tam znaleźć m. in. trasy egzaminacyjne oraz wszelkie użyteczne wskazówki, które będą pomocne w zaliczeniu jazdy. Ponadto pracownicy WORD-u często spotykają się również w ośrodkach szkolenia z kursantami i bezpośrednio przekazują im wskazówki związane z procesem egzaminowania. – Na bieżąco wymieniamy się też z instruktorami spostrzeżeniami dotyczącymi jazd egzaminacyjnych. A więc otworzenie się ośrodka na klientów i współpraca z OSK – to w głównej mierze złożyło się na wzrost zdawalności w WORD Tarnobrzeg – mówi z zadowoleniem.

Mimo tych wielu udogodnień są i tacy, którzy by zdobyć upragnione prawo jazdy zdają egzamin po kilka razy. Rekordzistka do egzaminów podchodziła przez blisko 3 lata. W sumie miała ponad 60 prób zaliczenia – około 30 teorii i kolejnych 30 praktyki. Zdarzają się też przypadki kilkunastu niezaliczonych egzaminów, w dużej mierze jest to związane ze stresem, ale też nie każdemu wystarcza 30 godzin kursu. Są osoby, które potrzebują większej liczby godzin nauki praktycznej.
A najczęściej popełniane błędy przez kursantów to: niezatrzymanie się przed znakiem stop, niezatrzymanie się przed zieloną strzałką przy czerwonym świetle oraz próby wymuszenia pierwszeństwa.

word tbg

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policja poszukuje wszystkich świadków tragicznego wypadku w Jamnicy

stw24.pl3 sierpnia 2021

Narodowe czytanie w MBP – zgłoszenia do 16 sierpnia

stw24.pl3 sierpnia 2021

Symbolicznym rajdem pamięci uczcili Powstańców Warszawskich

stw24.pl3 sierpnia 2021

Starosta przedstawił kadrze nową p.o. dyrektora szpitala

stw24.pl2 sierpnia 2021

Z Lubina do Krynicy Zdrój, rowerami dla Bartusia

stw24.pl2 sierpnia 2021

Komendant straży pożarnej Robert Lebioda przeszedł na emeryturę

stw24.pl2 sierpnia 2021

Dzięki uczciwemu znalazcy, młody mieszkaniec odzyskał swoją zgubę

stw24.pl2 sierpnia 2021

Letnia scena w Muzeum

stw24.pl2 sierpnia 2021

Ostre strzelanie na poligonie

stw24.pl30 lipca 2021