W Stalowej Woli

Za rok będzie nowy żłobek w Stalowej Woli

Za rok będzie nowy żłobek w Stalowej Woli

Już we wrześniu przyszłego roku 65 maluchów zostanie przyjętych do nowego żłobka w Stalowej Woli. – Przed nami duże wyzwanie dot. zaplanowania tej inwestycji, ogłoszenia przetargu , co powinno nastąpić jeszcze w tym roku. Jest już zatwierdzona koncepcja tej inwestycji. Obecnie będziemy finalizować wszystkie prace, także dotyczące uzyskania zezwoleń na budowę tego obiektu – mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Jak zaznacza, ta inwestycja jest jednym z jego zobowiązań, trudniejszym niż inne, gdyż dotyczy kwestii inwestycyjnych, których nie da się zrealizować w przeciągu kilku miesięcy.

W Stalowej Woli jest tylko jeden żłobek w którym jest 90 miejsc, jednak to jest za mało, rodzice od lat upominają się by powstał kolejny. Obecnie na liście rezerwowej czeka 90 dzieci.
– Rozmawiałem z panią dyrektor żłobka, mówiła, że rodzice pytają o wolne miejsca, ale po uzyskaniu informacji, że ich pociecha będzie 91. na liście rezerwowej rezygnują ze składania wniosku. Nie wierzą, i słusznie, że uzyskają dla swojego dziecka miejsce. Jak widać „głód żłobkowy” w Stalowej Woli istnieje. Takiej wielkości miasta jak Stalowa Wola mają zdecydowanie większą infrastrukturę żłobkową. W Mielcu, mieście o podobnej wielkości, żłobków miejskich jest trzy. My, mamy do tej pory jeden. Stąd decyzja, żeby już w przyszłym roku wybudować i od września przyjąć dzieci do drugiego miejskiego żłobka – mówi Rafał Weber, przewodniczący Rady Miasta.

Nowy żłobek powstanie przy ul. Poniatowskiego, nieopodal PSP nr 12. Znajdzie w nim miejsce 65 maluchów. Obiekt ten będzie budowany w najwyższym standardzie. Placówka będzie też przystosowana dla dzieci niepełnosprawnych. Obok budynku zostaną wybudowane parkingi, nie tylko z przeznaczaniem dla tej placówki, ale też miejskie. Inwestycja ta jest wyceniana na 3,5 – 4 mln zł.
– Musimy zdążyć z odebraniem wszystkich prac i przyjęciem nowych dzieci w przyszłym roku, ponieważ będziemy starli się o dofinansowanie z rządowego programu maluch. Ten program zakłada wsparcie w wysokości 40 tys. zł na jedno utworze miejsce w żłobku. Liczymy więc, że uzyskamy kwotę przynajmniej 2,6 mln zł dofinansowania – stwierdza Nadbereżny. Wyjaśnienia, że ze względu na koszty wytworzenia kubatury obiektu zdecydowano się na 65, a nie na 90 miejsc. Ponadto obiekt ten nie może być kosztochłonny w utrzymaniu. Dlatego też, jeśli to będzie możliwe prawnie, to administracja nowej placówki zostanie połączona z tą w obecnym żłobku, by nie tworzyć nowej dyrekcji, księgowości.
Prezydent nie wyklucza w przyszłości budowy kolejnego żłobka. Choć jak zaznacza, można też znaleźć inne rozwiązanie. Na przykład niektóre przedszkola miejskie mają niewykorzystane powierzchnie, i tam mogłyby być tworzone oddziały żłobkowe. Ponadto jest też możliwość wsparcia finansowego od samorządu na tworzenie prywatnych placówek tego typu.

– To jest początek prezentacji i wdrażania naszego programu samorządowego, ja wiem, że niektórzy na terenie miasta bardzo się niecierpliwią, kiedy przystąpimy do realizacji naszych działań, zwłaszcza inwestycyjnych. Żłobka miejskiego, bloków, przedszkola nie da się wybudować w przeciągu kilku miesięcy, zwłaszcza, że nie działa się na swoim budżecie. Obecnie przystępuję do projektowani budżetu na rok 2016 i ten projekt w dużej części zawiera założenia finansowe realizacji programu samorządowego, tych wszystkich działań, które będziemy chcieli podejmować, ale również ważnych zadań inwestycyjnych. Mamy ambitny plan inwestycyjny, budżetowy na przyszły rok, który będzie napędzał również naszą lokalną gospodarkę – zapowiada prezydent.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Rozwadowski Targ Staroci już w tę niedzielę

stw24.pl18 czerwca 2021

Uwaga! Ul. Popiełuszki trwają utrudnienia w ruchu dla wszystkich kierowców

stw24.pl17 czerwca 2021

Zarząd z absolutorium i dużymi planami inwestycyjnymi

stw24.pl17 czerwca 2021

Nadal obowiązuje zakaz odwiedzin chorych w szpitalu

stw24.pl17 czerwca 2021

Premiera filmu “Stalowa Wola miastem z piasku i serc”

stw24.pl17 czerwca 2021

Oficjalne otwarcie Rozwadowskiego „Sokoła”

stw24.pl16 czerwca 2021

Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego z Rozwadowską

stw24.pl15 czerwca 2021

32 Międzynarodowy Wyścig Kolarski “Solidarności” i Olimpijczyków Pabianice – Stalowa Wola

stw24.pl15 czerwca 2021

Powalczą o mistrzostwo Polski w Stalowej Woli

stw24.pl15 czerwca 2021