W Stalowej Woli

Za rok rozpocznie się remont rozwadowskiego dworca

Za rok rozpocznie się remont rozwadowskiego dworca

W czerwcu przyszłego roku ma się rozpocząć kompleksowa modernizacja budynku dworca na stacji PKP Stalowa Wola – Rozwadów. Ta inwestycja jest koniecznością, gdyż obecnie obiekt ten, tylko w niewielkiej części jest użytkowany, a pozostała część niszczeje i popada w coraz większą ruinę. Ponadto, żadna z części tego budynku, a były takie obawy mieszkańców, nie zostanie zburzona.

pkp rozwadow

– Bardzo się cieszę, że dworzec kolejowy za kilka lat będzie prezentował zupełnie inną jakość, będzie to dworzec odnowiony, przebudowany w ramach swojej substancji – mówił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury podczas wizytacji właśnie realizowanej przebudowy linii kolejowych. Zaznaczał, że obecnie w kraju jest realizowany program modernizacji dworców na kwotę 1 mld 300 mln zł. Odnowionych zostanie około 200 dworców.

Poseł Rafał Weber zaznaczał, że dworzec PKP w Rozwadowie, to centrum przesiadkowe. – Nie musimy przekonywać mieszkańców Rozwadowa i Stalowej Woli o potrzebie modernizacji tego dworca. Obecnie dworzec wygląda jak wygląda, natomiast już w czerwcu przyszłego roku PKP S. A. ma zamiar rozpocząć prace budowlane, które potrwają kilkanaście miesięcy i zakończą się efektem w postaci odnowionego komfortowego i wygodnego dworca, który również będzie służył na inne cele. Prezydent Lucjusz Nadbereżny jest w trakcie konsultacji z władzami spółki kolejowej na co jedna część dworca zostanie przeznaczona – mówił poseł.

Marszałek Władysław Ortyl zwrócił uwagę na to, że obiekt ten przez lata był zaniedbywany, o czym chociażby świadczy materiał z jakiego jest wykonane pokrycie dachu.
– Te lata zaniedbań sprowadzają się do nazwy „eternit” na tym dworcu. Jest to wieloletnie zaniedbanie, było wiele programów z których można było skorzystać. To, że do dziś tego nie zrobiono, to jest widoczny, namacalny dowód tych dużych zaniedbań – podkreślał marszałek.

Podczas spotkania z mieszkańcami, które odbyło się w październiku ubiegłego roku w ramach konsultacji społecznych prowadzonych przez kolej. Jak wtedy mówił Paweł Wróblewski z biura inwestycji PKP S. A., w ramach modernizacji mają przede wszystkim zostać przywrócone na dworcu funkcje podstawowej obsługi podróżnych, czyli powstanie poczekalnia, będzie możliwość zakupu biletu, skorzystania z toalety, wszystko ma być ogrzane, oświetlone, objęte monitoringiem.
Zapewniał, że żadna z części dworca, nie zostanie wyburzona, a cały obiekt jest pod opieką konserwatora zabytków. Ponadto część pomieszczeń dworca, która nie zostanie wykorzystana, może być wyjęta z użytkowania. Jednak jeśli tylko będzie szansa by jakoś pomieszczenia wykorzystać, to będą albo do dyspozycji kolei albo innych podmiotów, które będą tym zainteresowane.

Joanna Piechuta

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

Przedszkolaki udekorowały Galerię Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021